İmamoğlu: Cumhurbaşkanı bile bize oy verir

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de soruları yanıtladı. İmamoğlu, "İstanbullu olarak Sayın Cumhurbaşkanı bizi dinlese oy verir" dedi.

24 Aralık 2018 Pazartesi, 21:17
Abone Ol google-news

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de soruları yanıtladı. İmamoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"25 yıldır bir İstanbul yönetimi yaşıyor İstanbul. Eksileri vardır artıları vardır. Hatta çeyrek yüzyıl diyebiliriz. 25 yıl birazcıs artık insanlara yetmiyor. Hatta biraz da enerjisi düştü. İnsanlar aslında mutsuz. Neredeyse 10 bin yıllık kent dünyanın merkezi olmaya namzet. Dünya kentinin enerjiye, yeni nesil bir belediyeciliğe ihtiyacı var. İstanbullular'ın yüzde 60'a yakını 'fırsatını bulsam bu kenti terkederim' diyor.

"İSTANBULLU ÇÖZÜM ARADIĞINDA ULAŞACAĞI MAKAMI BULMALI"

Biz o enerjiyi vereceğiz insanlara. Bunun adına güleryüz, paylaşmak, ortak akıl, ortak masa, her sorunu konuşabilmek. Vatandaş 'bu benim belediyem' diyecek. İşte tam da bu buluşmayı, enerjiyi vaadediyorum. Çözümü vatandaşla buluşturan yeni nesil bir belediyecilikten bahsediyorum. Bu değişime biz hazırız. Bir kere İstanbul kenti mutlu olmalı.İnsanlar sokağa öfkeyle çıkmamalı. Sorunun karşısında muhatabını bulmalı. Çözüm aradığında buluşabileceği makama ulaşmalı.

"İLK 4-5 YILLARININ BAŞARILI GEÇTİĞİNİ KENDİLERİNE DE SÖYLEDİM"

Bir işadamı olarak, sivil topluma, sosyal hayata meraklı olan birisi olarak bu sürecin içerisindeyim. İlk yıllarda faydalı metodları, insan ilişkileri bakımından çok değerli zamanlar geçirmiştir. 94'ün son yıllarını kastediyorum. Bunu kendilerine de söyledim. Toplumla buluşma anında özverileri, yönetime aç bir anlayışın insanlara olan sevgisi, insanların beklentisi için denebilir ilk 4-5 yıl için. Yönetim kabiliyetini yitirmiş, yönetim şevkini yitirmiş bir İstanbul'da kenti hisseden ve kenti birbirinden ayırt etmeyen kurulu bir toplum yaratma arzusundayız.

"UMARIM TÜRKİYE YEREL DEMOKRASİSİ BUNU BİR DAHA YAŞAMAZ"


Tabii ki. Beylikdüzü'nü yönetmek, yarınlarda İstanbul'u yönetmek demişim. Sizi hayale götüren sizin istekli olmanızdan ziyade toplumun sizi itmesidir. İnsanlar sizi hisseder, o sürece iter. İnsanlardan kastım İstanbul'un yaşayanları. Bu tetikleme sonrasında parti yöneticilerinin dikkatini çekersiniz. Bizim parti büyüklerimizin, başta genel başkanımıza teşekkür ediyorum. Burada işaret, sinyal ne zaman derseniz, mâlum sayın Topbaş istifa ettirildi biliyorsunuz. Şunun altını çizmek isterim, umarım Türkiye'nin yerel demokrasisi böyle bir şeyi yaşamaz.

2018 EYLÜL BAŞINDA BU GÖRÜŞMELER OLDU

Sayın Genel Başkanımız ve bulunduğumuz ortamda bir kısım MYK üyelerimiz, il başkanlarımız bize görevi tevdi etti. Biz de onurdur diyerek süreci başlattık. 2018 yılının Eylül ayında o sinyali ben aldım.

BİNALİ YILDIRIM AÇIKLAMASI

Hayatım boyunca rakiplerle uğraşmadım. Rakip değil. Rakip belli olduğunda şans dilerim. Kazanacağıma inancım çok yüksek. 2 yıl önce kendisi ile görüşmem olmuştu. Bölgemizdeki sorunlara ilişkin. Türkiye'nin devlet kurumlarıyla sorunum olmaz.

"ERDOĞAN BİLE BİZE OY VERİR"

İstanbullu olarak Cumhurbaşkanının beni dinlemesini isterim. Sayın Cumhurbaşkanı bile bize oy verir, o kadar iddialıyım. Siyasi hayatımda başka partilerden de teklif geldi. Siyasetin bir ideal olduğuna karar verdim. AK Parti'nin yönetiminden teklif aldım.

BEYLİKDÜZÜ'NDE NASIL KAZANDI?

Bütün evlere gittim. Vatandaştan uzaksanız gerisi teferruata giriyor. Herkesin sorunlarını kendi yerinde gördüm buna yönelik çözümleri burada bulduk. Genel Başkanımızın çalışkanlığını takdir ediyorum.

İMAMOĞLU'NUN KAMPANYASI

Ben hayattaki duruşu, adalete, hukuka bakışı ile hayatı nçok önemseyen birisiyim. Klişe kalıplardan uzağım. Odakta insan var. Milyonllarca insanın duygulara hitap edeceksiniz. Herkes benim ailemde var. Bana bakacak İstanbullu kendini görecek. Siz bu toplumun muhafazakar değerlerini, çağdaşlaşma değerlerini yok sayabilir misiniz? Asla. Ben tahmin ediyorum ki başarı kriteri ile bu karar verildi. Hayat prensiplerimi herkes biliyor. Ben o noktada hassas davranıyorum. Çok da camilerde mesaj veren biri asla olmadım. İnanç değerlerine de tutkulu biriyim. Duvarları yıkabiliyoruz.Bütün siyasi partilerle dört yıldır davet ediyorum. Bizi sorgulayacağı toplantılar düzenledim. Gelmese de AK Parti'yi de ziyarete gittim.

İNCE VE TEKİN GÖRÜŞMESİ

Hepsi ile görüştüm. İnce beni ziyaret edeceğini söyledi. Stratejik olarak İstanbul'da 20 kilometre yol yürümek istiyorum. Arkadaşlarımı söyledim hazırlıklı olun, koşacağız. Çok da miting hayali kuran biri değilim. Mitingler biraz insanları ayırıyor. Sayın İnce ve Tekin ile çalışmaktan da gurur duyarım.

İSTANBUL'UN İLÇE ADAYLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

39 ilçe için doğru aday için çalışıyoruz. Adayları belirlemek için zaman talep ettik. 400'ün üzerinde aday adayımız var.  Ocak ayının ikinci yarısına kalmadan açıklayacağız.

SARIGÜL AÇIKLAMASI

Sayın Sarıgül başarılarını bildiğimiz siyasi kimliktir. Belediyecilikte çok güzel işlere imza etmiş birisidir. Süreç işliyor, parti meclisi, MYK ve parti başkanımızın iradesi var.Tüm bunlara bakılarak karar verilecek.

SEÇİM SLOGANI

"İmamoğlu Varsa Çözüm Var" sloganı ile başlama kararı verdik."