IMF Başkanı'na ayakkabılı protesto

IMF Başkanı Kahn'a ayakkabı fırlatan Selçuk Özbek, Kahn şikayetçi olmayınca serbest bırakıldı. Özbek'e internetten övgüler yağıyor.

01 Ekim 2009 Perşembe, 08:54
Abone Ol google-news

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesi'nde konferans verdiği salonda dinleyiciler arasındaki bir öğrenci tarafından ayakkabı fırlatılarak protesto edildi. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Protestocu öğrenci ayakkabı fırlatırken, "IMF, Türkiye'den defol" diye bağırdı. Yaklaşık 30 kadar öğrenci de ayakkabı fırlatan öğrenciye "IMF defol, bu memleket bizim" sloganlarıyla destek verdi.

Kahn'a ayakkabı fırlatan öğrencinin adının Selçuk Özbek olduğu bildirildi. Özbek'in bir dönem yarı zamanlı olarak Birgün gazetesinde editör olarak çalıştığı belirtildi.

Ayakkabı fırlatanın Anadolu Üniversitesi öğrencisi Selçuk Özbek olduğu öğrenildi. Özbek'in yanında pankart açmaya çalışan Zeynep Çatalkaya'nn da aynı gazetede muhabir olarak çalıştığı kaydedildi.

Olayın ardından gözaltına alınan Özbek, serbest bırakıldı.

IMF Başkanı: Türk öğrenciler kibar

IMF Başkanı'nın protesto sırasında gösterdiği soğukkanlılık, açıklamaya da yansıdı.

Strauss-Khan, "Türk öğrencilerin ne kadar kibar olduğunu öğrendim. Zira şikayetlerini göstermek için en azından konuşmanın sonunu beklediler" ifadelerini kullandı. IMF Başkanı, kendileri için açık bir ortamda konuşmanın ve öğrencilerle tanışmanın çok önemli olduğunu da söyledi ve "Herkes bizimle aynı düşünmese de onların görüşlerini duymaktan mutlu oldum" dedi.

IMF Başkanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Açık bir tartışma ortamı sağlamak bizim için önemli. Türk öğrencileri aslında gayet kibar. En azından konuşmanın sonuna kadar sabırla beklediler" denildi.

Ajanslar flaş geçti

Uluslararası haber ajansları haberi flaş olarak verirken, Reuters Özbek'in "Üniversiteden defol, hırsız IMF" sözlerine ve IMF Başkanı'nın eylem sonrasındaki açıklamalarına yer verdi. Haberde ayrıca IMF toplantılarının başlamasından itibaren protesto gösterilerinin devam ettiği vurgulandı.
 

Olay internette geniş yankı uyandırdı

ABD Başkanı George Bush'tan sonra IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a da ayakkabı fırlatılması internette geniş yankı uyandırdı.

İşte ekşi sözlükteki yorumlar...

serbest bırakılınca bir buçuk iskender ısmarlayacağım kardeşim. (innersilence)

serbest kalınca rakı sofrası olayına girebileceğimiz öğrenci/editör. hatta zirvesini filan yapabiliriz bunun. (el fikir)

yüzümü gülümsetmiş güzel insan. daha eski örneği için, (bkz: muntezar ez-zeydi) (cehennet)

özgürlüğünün sınırlarını bilmesi gereken adam. sizin kafanıza fırlatsa güzel mi olurdu sanki. imf başkanı da insan değil zaten, ona her şey mübah. (darth templar)

populist eylemci. (van der levend)

imf' nin tanımını yapan arkadaş. ayakkabının ayağında kalan tekine imf el koymuş. (dolmabahce)

kendisine bir sonraki eylemi için takunya armağan etmek vacip olmuştur. yanlış anlama olmasın, burası müslüman memleketi diye.(loststone)

kendisi ayakkabı fırlatırken müslüman türkiye diye slogan atıp kafirlere ölüm pankartı açan üç kişi görülmüş salonda. sonra polis bunları zaman makinesine bindirip geldikleri yere göndermiş. makine mühendisleri odası buna bir çare bulmalı.(innersilence)

kısa menzilli bir ayakkabı fırlatmıştır bu şahıs. (istanbul icin efkar vakti)

yaratıcılık ve orijinallikten uzak biriymiş.(dinamyt)

nike markalı ayakkabıyısını fırlatan eylemci.(interface)

delikanlı çocuktur, hakkında kötü şeyler söylemeyin lan, çocuk inandığı şeyi yaptı, ayrıca o ayakkabı da yerine varmadı bir kere başaramadı ama olsun en azından denedi, devrim imf başkanını kafasından ayakkabıyla vurmaksa işte bizim devrimcilerimizin geldiği nokta budur, bir gün başaracağız az kaldı. en azından bu kez polisten dayak yemeden önce eylem yapılabildi. natoyu unutmamak lazım. (cavid durden)

kendisine çelik korumalı işçi botu hediye etmek istediğim ayak numarası küçük gönlü büyük insan.(fyuvvv)

tarih tekerrürden ibaretmiş demek ki; hak eden herkes birgün ayakkabı yiyormuş.(felfelek)

yanında yedek ayakkabı getirmemiş olsa gerek ki attığı ayakkabı görevini tamamlayınca koşarak gidip geri almaya çalışmıştır.(assassino)

"ayakkabım onlarda kaldıysa borcumuzdan düşsünler" dediği yönünde rivayetler olan kişi. halbuki daha orijinal bir protesto yapıp anne terliği ya da oklava fırlatsaymış, bize has bir şey olabilirmiş. (e smile)
 

Kahn'ın konuşması için tıklayınız