IMF Yunanistan'a desteğe hazır

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, stand by anlaşması ile Yunanistan'a mali katkı yapmaya hazır olduklarını ve konuyu bugün görüşeceklerini söyledi.

12 Nisan 2010 Pazartesi, 08:12
Abone Ol google-news

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, yaptığı açıklamada, çok yıllık stand by anlaşması aracılığı dahil IMF'nin, ihtiyaca ve Yunanlı yetkililerin talebiyle, çabalara katılmaya hazır olduğunu belirterek, IMF ekibinin bugün Brüksel'de bu konuyu Yunanlı yetkililerle, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası ile görüşeceğini ifade etti. Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan'a yüzde 5 faiz oranıyla 30 milyar avro kredi taahhüdünde bulundu, ancak Yunanistan henüz planın uygulamaya geçmesini talep etmedi.

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Atina'da yayımlanan To Vima gazetesine verdiği demecinde, Avro Bölgesine üye ülkelerin Yunanistan'a yardım mekanizması oluşturma kararından sonra, ülkesinin içinde bulunduğu mali krizi IMF ihtiyaç duymadan aşabileceğine inandığını kaydetmişti.

 

'Yunanistan için tek seçenek deflasyon'

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Yunanistan'ın borç sorunlarını etkin şekilde ele almasının tek yolunun deflasyon olduğunu söyledi. Fransız gazetesi Le Monde'da yer alan habere göre Strauss-Kahn, Avusturya'da yayımlanan Profil dergisine yaptığı açıklamada, Yunanistan için tek etkin yolun deflasyon olmaya devam ettiğine dikkati çekerek, bunun tam olarak Avrupa Komisyonu tarafından önerilen çözüm olduğunu belirtti.