'İncirlik üssünden muhaliflere silah gidiyor mu?'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar hükümetinin Suriye'li muhaliflere Adana'daki üs aracılığıyla para, silah temin ettiklerine ilişkin haberlerin doğru olup olmadığını sordu.

31 Temmuz 2012 Salı, 12:24
Abone Ol google-news

Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, 27 Temmuz'da uluslararası bir haber ajansında ''Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın birlikte Adana'da oluşturdukları gizli bir merkezi üsten Suriye'deki muhaliflere askeri yardım ve iletişim desteği sağladıklarına'' ilişkin bir haber yayımlandığını ifade etti.

Bu üssün ''Suudi Dışişleri Bakan Yardımcısının Türkiye'yi ziyareti sırasında talebi üzerine kurulduğu'' iddialarının doğru olup olmadığını soran Vural, ''Bu üssün Adana'da olduğu doğru mudur? Yoksa İncirlik üssü mü kullanılmaktadır? Başka üs var mıdır? Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar hükümetinin Suriye'li muhaliflere Adana'daki merkez üs aracılığıyla para, silah temin ettikleri doğru mudur?'' dedi.

Vural, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği bir başka soru önergesinde de Suriye'de yaşanan olaylar sonrasında Türkiye'ye gelen mülteci sayısı ile bu mültecilerin hangi il ve ilçelere yerleştirildiği ve sayılarını öğrenmek istedi.