İngiltere'de Muhafazakarlar kazandı, üç lider istifa etti

İngiltere, İskoçya ve Galler'de yapılan genel seçimlerde sonuç belli oldu. Muhafazakar Parti 326 sandalyeye ulaşarak parlamentoda çoğunluğu elde etti. Kraliçe, David Cameron'a hükümeti kurma yetkisi verdi.

08 Mayıs 2015 Cuma, 08:20
Abone Ol google-news

 

Seçimlerden zaferle ayrılan ve tahminlerin üzerinde destek gören Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, Buckhingham Sarayı'nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in huzuruna çıktı.Birleşik Krallık'taki genel seçimlerde oyların yüzde 100'e yakını sayıldı. Başbakan David Cameron liderliğindeki merkez sağ eğilimli Muhafazakâr Parti tek başına iktidar oldu. UKIP lideri Nigel Farage seçim yenilgisi nedeniyle istifasını açıklayan ilk parti başkanı oldu. Farage'ın ardından iktidar ortağı Liberal Demokratlar'ın lideri Nick Clegg ve İşçi Partisi lideri Ed Miliband da görevinden ayrıldı.

Miliband, sonuçların belli olmasının ardından "Bizim için oldukça moral bozucu ve zor bir geceydi" demişti.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'yı bünyesinde barındıran Birleşik Krallık'ta, 650 bölgeden 643'ünde oylar sayıldı. Milletvekili dağılımı şöyle:

Muhafazakâr Parti: 327
İşçi Partisi: 232
İskoç Ulusal Partisi: 56
Demokratik Birlik Partisi: 8
Liberal Demokratlar: 8
Sein Fein: 4
UKIP: 1
Diğer Partiler: 10

Oyların yüzde olarak dağılımı ise şu şekilde:

Muhafazakâr Parti: 36.8
İşçi Partisi: 30.5
UKIP: 12.7
Liberal Demokratlar: 7.8
İskoç Ulusal Partisi 4.8
Yeşil Parti: 3.8

SEÇİMLER NEDEN PERŞEMBE GÜNÜ YAPILIYOR?

Dünyanın bir çok yerinde pazar günü yapılan seçimler İngiltere'de haftasonunun aksine perşembe günü yapılıyor. Seçimlerin perşembe günü yapılmasıyla ilgili herhangi bir yasa ya da zorunluluk bulunmasa da İngiltere'de seçimlern perşembe günü yapılmasının iki nedeni var. Bunlardan ilki haftalıklarını cuma günü alan işçilerin haftasonu alkol alarak sandığa gitmelerini engellemek. İkincisi ise birçok yerde perşembe günü dükkanların erken kapanmasıyla esnaf ve çalışanların oylarını rahatlıkla kullanmasını sağlamak.