İnternette izliyorlar ameliyattan kaçıyorlar

Ameliyat olacak hastaların, internet sitelerinde izledikleri kanlı ameliyat görüntüleri nedeniyle cerrahi operasyonlardan kaçtıkları ve tedavilerini geciktirdikleri bildirildi.

18 Ekim 2011 Salı, 10:41
Abone Ol google-news

Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmotoloji Uzmanı Op. Dr. Bünyamin Berber, ameliyata karar verdikleri hastaları Sağlık Bakanlığının belirlediği formlarla bilgilendirdiklerini söyledi.

Hastaların farklı kaynaklardan kendilerini bekleyen cerrahi operasyonu araştırma merakı olduğunu vurgulayan Berber, ameliyat gününün belirlenmesinin ardından hastaların operasyonla ilgili bilgi toplamaya başladığını belirtti.

Özellikle son yıllarda sayıları giderek artan cerrahi operasyon görüntüsü ya da fotoğraflarının da yer aldığı internet sitelerinin ilgi gördüğüne dikkati çeken Berber, hastaların merakını gidermek için de farklı sitelerden ameliyatıyla ilgili görüntüleri tekrar tekrar izlediğini kaydetti.

Bu görüntülerden etkilenerek ameliyatlardan kaçan hastalarının olduğunu anlatan Berber, ''Geçmiş yıllarda hastalara ameliyat olmaları yönünde tavsiyede bulunduğumuzda hiç itiraz etmeden kabul ederlerdi. Ancak internetin yaygınlaşması ve sağlıkla ilgili sitelerin sayısının artmasıyla her ameliyatın görüntüsü sanal alemde mutlaka bulunabiliyor. İnternette yayınlanan ameliyat görüntülerinin kanlı bir şekilde gösterilmesi hastalarımızı olumsuz yönde etkiliyor'' diye konuştu.

Özellikle gençlerin internet ortamında ameliyatları en detaylı şekilde izlediğini ve yakınlarına izlettiğini vurgulayan Berber, ''Ortopedi ameliyatları, vücut üzerinde kalıcı etkiler bırakan ameliyatlardır. Ortopedik ameliyatlarda, motorize aletlerle, delerek, keserek işlem yapılıyor. Bunları internetten izleyen hastayı ameliyata ikna etmekte güçlük çekiyoruz'' dedi.

İkna olsalar bile ameliyata endişe içinde giriyor

Bazı hastaların ''Bana yapacağınız ameliyatı internetten izledim. Vahşice bir ameliyattı. Aynısını mı yapacaksınız?'' diye sorular yönettiğini anlatan Berber, şöyle devam etti:
''Biz hastayı ameliyattan korkutmak yerine onu rahatlatacak cümleler kuruyoruz. Ancak bazı hastalarımız izlediği ürkütücü görüntüler nedeniyle ''kemiği mi deleceksiniz, kıracak mısınız, beni kesecek misiniz?' diyerek ameliyatını erteliyor. Hasta, izlediği görüntülerin kendisine uygulanacağını düşündüğünde ürküyor. Biz de sağlığına kavuşabilmesi için ameliyatın yapılması gerektiğini, cerrahi operasyonların planlı, programlı yapıldığını, göründüğü gibi kesme biçme işlemi yapmadıklarını söyleyerek bazılarını ikna ediyoruz. İkna ettiklerimiz ne kadar anlatsak da biraz korku ve endişe ile ameliyata giriyor.''

İnternetten bazı ameliyatların görüntülerinin gösterilmesinin faydalı olabileceğini ancak kanlı gösterimlerin hasta ve yakınları açısından uygun olmadığını vurgulayan Berber, ''Bu ameliyatların herkese açık sitelerde yayınlanıp yayınlanmaması tartışılabilir. Hangi görüntülerin yayınlanıp yayınlanmayacağına Sağlık Bakanlığının belirleyeceği bir etik kurul karar verebilir. Hastalar üzerinde olumsuz etkiye neden olabilecek görüntüler süzgeçten geçirilebilir. İnternetteki kanlı görüntüler yerine ameliyatlar animasyon, şekil ya da çizimle gösterilebilir. Bu uygulamalar hasta açısından daha bilgilendirici olabilir'' dedi.

Hastalara, izledikleri ameliyat görüntülerinin kendilerine fayda sağlamayacağını belirten Berber, doktorların verdiği bilgilendirici yazıları okumalarının daha doğru olduğunu belirtti.
Berber, söz konusu görüntülerin tıp fakültesi öğrencileri ve asistanlar için yararlı olabileceğini sözlerine ekledi.