İran, İsrail'i füzeyle tehtit etti

İran, Temmuz ayında imzalanan ve geçen ay yürürlüğe giren nihai nükleer anlaşmanın ardından iki balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

09 Mart 2016 Çarşamba, 10:44
Abone Ol google-news

İran, ABD'den gelen yeni yaptırım tehdidine rağmen dün başladığı füze tatbikatına bugün de devam etti. Devrim Muhafızları tarafından gerçekleştirilen tatbikat kapsamında Kadir-H ve Kadir-F tipi iki füzenin İran'ın Doğu Elburz tepelerinden Umman Denizi kıyısındaki Mekran bölgesinde önceden belirlenen hedeflere doğru başarıyla fırlatıldığını açıklandı.

Sputnik2in haberine göre, Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, her iki füzenin de belirlenen hedefleri imha ettiğini duyurdu. Selami, “Bugün fırlattığımı füzeler yaptırımların sonucu. Bu yaptırımlar İran’ın füze programının gelişmesine yardım etti” dedi.

‘FÜZELERİMİZ İSRAİL’E ULAŞACAK ŞEKİLDE TASARLANIYOR’

Hava Uzay Birliği Komutanı General Emir Ali Hacızade de tatbikatta 2000 kilometre menzilli balistik füzelerin, 1400 km menzildeki hedefleri imha etmeyi başardığını belirtti. Hacızade, “Füzelerimizin 2000 kilometrelik menzilli olarak tasarlanmasının nedeni düşmanımız Siyonist rejimi (İsrail) güvenli bir uzaklıktan vurabilmek” diye konuştu.

İran ile İsrail arasındaki en yakın mesafe yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta.