İran, Suudi Arabistan'a umre seferlerini durdurdu

İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Ali Cenneti, Suudi Arabistan'ın Cidde Havalimanı'nda İranlı iki genci taciz eden kişiler cezalandırılana kadar umre seferlerinin durdurulduğunu bildirdi.

13 Nisan 2015 Pazartesi, 14:14
Abone Ol google-newsİran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan umre krizi büyüyor. İran devlet televizyonunun haberine göre Cenneti, Tahran'da basına yaptığı açıklamada, "Yaşanan olay (taciz iddiası) İran halkının onurunu zedelemiştir" dedi.

Cidde Havalimanı'nda meydana gelen hadise hakkında diplomatik yollarla Suudi Arabistan makamlarıyla temas kurduklarını hatırlatan Cenneti; "Bize gözaltına alınan kişilerin yargılanacağı sözünü verdiler hatta faillerin idam edileceğini söylediler ancak henüz bir eylemde bulunmadılar. Biz de halkımızın onurunu zedeleyen bu hadiseye karşı bu kararı aldık. İranlı iki gence tacizde bulunan suçlular yargılanıp cezalandırılana kadar umre seferleri ve uçuşlar durdurulacak" ifadelerini kullandı.

Umre ziyareti için geçen hafta Suudi Arabistan'a giden 2 İranlı gencin Cidde Havalimanı'nda, üst arama bahanesiyle ailelerinden ayrı bir ortama alınarak burada güvenlik görevlileri tarafından "taciz" edildiği iddia edilmişti. Olayın ardından İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdulahiyan, Suudi Arabistanlı yetkililerin "tacizci" iki güvenlik görevlisini gözaltına aldığını ve gerekli işlemlerin yapılacağını açıklamıştı. Bu olayın ardından umre ziyaretlerinin iptal edilmesi gündeme gelmiş, 70 milletvekili de "Suudi Arabistan yönetimi, hacılara saygı gösterilmesi ve güvenliklerinin sağlanması konusunda güvence verene kadar umre ziyaretlerinin iptalini" içeren teklif imzalamıştı.

Olaya tepki gösteren İranlılar da başkent Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliği önünde cumartesi günü geniş çaplı protesto gösterisi düzenlemişti.