Irkçı vekile nefret söylemi suçundan beraat

Kışkırtıcı beyanlarıyla tanınan Hollandalı siyasetçi Geert Wilders'ın ırkçılıktan yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

17 Mayıs 2018 Perşembe, 13:26
Abone Ol google-news

Kışkırtıcı beyanlarıyla tanınan Hollandalı siyasetçi Geert Wilders'ın ırkçılıktan yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. 2016 yılınca Wilders mahkeme tarafından ayrımcılık ve İslam karşıtlığıyla suçlanmış, karar temyize götürülmüştü.

2016 senesinde 3 hafta süren ana davada, Wilders, 2014'te yaptığı seçim kampanyası sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle yargılanmıştı. Katıldığı bir mitingde taraftarlarına "Şehrinizde veya Hollanda'da daha çok mu yoksa daha az mı Faslı görmek isterdiniz" diye sormuş, taraftarların "Daha az" şeklindeki tezahüratlarına da "Bunu halledeceğiz" diye cevap vermişti. Bunun ardından, aralarında çok sayıda Faslı göçmenin olduğu 6 bin 400 kişi  Wilders'ı savcılığa şikayet etmişti.

Temyiz mahkemesi, Geert Wilders'ın halkı Fas kökenli göçmenlere karşı düşmanlığa teşvik ettiğini" kabul etti ancak "delil yetersizliği" nedeniyle "nefret söylemi" suçundan beraat verdi.