IŞİD'in 'savaş bakanı' Ömer Şişani öldürüldü

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün üst düzey isimlerinden Ömer Şişani'nin öldüğünü doğruladı. Pentagon daha önce Şişani'yi 'IŞİD'in savaş bakanı' olarak nitelendirmişti.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 08:15
Abone Ol google-news

IŞİD'le bağlantılı Amak haber ajansı, asıl adının Tarkan Tayumurazoviç Batiraşvili olduğu sanılan Şişani'nin Irak'ta Musul'un güneyindeki Şirkat kentinde çıkan bir çatışmada öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) daha önce 30 yaşındaki Şişani'yi "IŞİD'in savaş bakanı" olarak nitelendirmişti. Daha önce, Gürcistan'da doğan ve Çeçenistan'da Rusya'ya karşı savaştığı için "Çeçen Ömer" olarak da bilinen Şişani'nin birden fazla kez öldüğü bildirilmişti.

Amerikalı askeri yetkililer Mart ayında Şişani'nin Suriye'de düzenledikleri bir hava saldırısında öldüklerini açıklamışlardı.

ABD başına 5 milyon dolar ödül koymuştu

ABD Hazine Bakanlığı, 2014 yılında Şişani'yi "küresel teröristler" listesine almıştı. Washington yönetimi onun başına 5 milyon dolar da ödül koymuştu. Şişani'nin öldürüldüğü bildirilen Şirkat kenti, Irak'ın başkenti Bağdat'ın yaklaşık 250 killometre kuzeyinde bulunuyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Şirkat'ı kuşatan Irak güçleri, IŞİD'in kontrolündeki en büyük kent olan Musul'a ilerliyor. Irak ordusu geçen hafta Musul yakınlarındaki bir askeri üssü ele geçirmişti.

IŞİD doğruladı 

Terör örgütü IŞİD üst düzey komutanlarından Ömer Şişani’nin öldüğünü doğruladı.
Asıl adı Tarkan Tayumurazoviç Batiraşvili olduğu ileri sürülen IŞİD üst düzey komutanı Ömer Şişani’nin Mart ayında yapılan ABD hava saldırısında öldüğü ileri sürülmüş ancak bugüne kadar doğrulanamamıştı.

IŞİD bağlantılı propoganda ajansı Amaq, Çeçen Ömer olarak da bilinen Şişani’nin öldüğünü doğruladı. Örgüt daha önce yine Amaq Ajansı aracılığı ile Pentagon tarafından açıklanan Ömer Şişani’nin Mart ayında yapılan hava saldırısında öldüğü iddialarını yalanlamıştı.