"İsrail, hiç o kadar izole görünmemişti"

The Guardian gazetesi, Türkiye ve Mısır ile ilişkileri bozulan İsrail'e ilişkin analize yer verdi.

15 Eylül 2011 Perşembe, 10:55
Abone Ol google-news

Türkiye ve Mısır ile ilişkileri bozulan İsrail'in hiçbir zaman bu kadar izole gibi görünmediği belirtilirken, kısa bir süre öncesine dek İsrail'in "yakın müttefiki" olan Türkiye'nin, "tüm Arap dünyasında yükselen Siyonizm karşılığına liderlik yaptığı" iddia edildi.

İngiliz The Guardian gazetesi, Panjak Mishra imzasıyla yayımladığı analizinde gelecek hafta Filistin Yönetimi'nin BM Genel Kurulu'ndan Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımasını isteyeceğini belirterek, Genel Kurul'da çok büyük bir çoğunluğun Filistinlilere destek vereceği konusunda bir kuşkunun bulunmadığını kaydetti.

"İsrail, hiç o kadar izole görünmemişti" denildiği analizde "Mısır'daki büyükelçiliğe saldırıldı ve kısa bir süre öncesine kadar bölgedeki diğer yakın bir müttefik olan Türkiye, tüm Arap dünyasında yükselen Siyonizm karşılığına liderlik yapıyor" yorumu yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kahire'de "dünyanın halkın iradesinin hakim olacağı bir sisteme doğru değişmekte olduğu" yönündeki sözlerine dikkat çeken gazete, şöyle devam etti:

"Bu, açık otoriter eğilimleri olan bir politikacıdan kendi kendine hizmet eden bir söylemdir. Ancak Erdoğan'ın, 'İsrail, Batı'nın şımarık oğlanı' ifadesine, Arap dünyasında veya Filistinlilerin, Batı türü ve Batı destekli bir yaymacılığının kurbanları olarak görüldüğü çok sayıda Asya ülkesinde meydan okunması pek beklenemez."