İsrail: Türkiye ile savunma projeleri müzakereleri sürüyor

Türkiye ile İsrail arasında savunma alanındaki ilişkilerin devam edeceği öne sürüldü.

16 Haziran 2010 Çarşamba, 07:46
Abone Ol google-news

Türkiye ile İsrail arasında savunma alanındaki ilişkilerin devam edeceği öne sürüldü. Üst düzey bir İsrailli savunma kaynağı, birçok İsrail savunma sanayi şirketinin "Türkiye'de ve Türkiye ile projeler müzakere ettiğini" belirtirken Paris'te bu hafta düzenlenen savunma sanayi fuarında İsrailli şirketlerinin Türk işadamlarıyla buluşacağını kaydetti.

Üst düzey bir İsrailli savunma kaynağı, Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesi Ynet'e yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin, İsrail yapımı insansız hava araçlarını terk ettiği ve bunların yerine kendi araçlarını kullanacağı yolundaki haberlerin doğru olmadığını, Türklerin bu tür araçları üretemediğini söyledi.

"Eğer Türkler, bu araçları üretebilse, onları İsrail'den satın almazlardı" diyen kaynak, Türk ordusunun, İsrail ile ilgili politikalardan hoşlanmadığı iddiasında da bulunarak "'İsrail'den nefret ediyoruz' gösterisine katılmak ve İsrail'i boykot ediyor gibi yapmak zorundalar. İsrail'de de aynı şey oluyor. Çok sayıda yüksek düzeyli Türk subayla buluştum ve her iki taraf, ilişkinin süreceğini biliyor" diye konuştu.

İki ülke arasındaki savunma ilişkilerin süreceğini vurgulayan kaynak, birçok İsrailli savunma şirketinin "Türkiye'de ve Türkiye ile projeleri müzakere ettiğini" belirtirken "Bu hafta Paris'te çok önemli bir savunma sempozyumu var ve İsrailli şirketler, Türk işadamlarıyla buşulacak" diye konuştu.

Bu arada, İsrail Uzay Sanayi (IAI) ve İsrail Askeri Sanayi (IMI) şirketlerinin Türkiye'deki görevlilerinin İsrail'e dönmesi talimatı verildiği ve bu talimat uyarınca ilgililerin İsrail'e geri döndüklerini söyleyen söz konusu kaynak, buna karşın, görevlilerin iki ülke arasında kriz biter bitmez Türkiye'ye gideceklerini de ifade etti.