İsrail'den 'Ayrılık' tepkisi

İsrail ve Yahudi düşmanlığı yarattığı iddia edilen TRT dizisi 'Ayrılık' tartışılmaya devam ediyor. İsrail'deki Türkiyeliler Birliği, dizinin "bilinçli bir şekilde İsrail ve Yahudi düşmanlığı yaratma çabası" olduğunu öne sürdü.

19 Ekim 2009 Pazartesi, 19:54
Abone Ol google-news

Dizinin durdurulması yönündeki çabalarının sonuç getirmediğini belirten Türkiyeliler Birliği, bu konuda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun devreye girmesini ve desteğini istiyor.

Türkiyeliler Birliği, son dönemde iki ülke arasında ortaya çıkan gerginliklerin, TRT'de yayınlanan diziyle yeni bir boyut kazandığını belirterek Gül, Erdoğan ve Davutoğlu'na iletilmek üzere hazırladıkları mektubu, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ne iletti.

Birliğin 60 yıldır Türkiye-İsrail dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için uğraş verdiği belirtilen mektupta, "Türkiye'nin İsrail'e karşı son günlerdeki tutumu, çalışmalarımızın faydası hakkında bizleri şüpheye düşürmüştür. İki ülke arasındaki dostluk ilişkileri gelişirken, son Gazze operasyonundan sonra, siz devlet büyüklerimizin beyanlarıyla bu ilişkiler olumsuz yönde ilerler duruma düşmüştür" ifadesi kullanıldı.

İki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin bozulmaması için ellerinden geleni yaptıklarını, Türkiye'deki bazı olumsuz olaylara rağmen tepkilerin asgari düzeyde kalması için için büyük çaba verdiklerini ifade eden Türkiyeliler Birliği mektupta, şöyle devam edildi:
"Ancak, son olarak, TRT-1'de gösterime giren Ayrılık dizisinin neden olduğu öfke, bu tepkileri durdurulamayacak boyuta getirdi. Gösterimden birkaç gün önce ve gösterimin ertesi günü Büyükelçilik nezdinde dile getirdiğimiz üzüntü ve endişe duygularıyla dizinin durdurulması yönündeki isteklerimiz hiçbir sonuç vermedi. Dizi, gösterilmeye ve düşmanlık tohumları ekmeğe devam ediyor."

Dizinin "hayal mahsulü" olduğu ileri sürülen mektupta, "Dizi, TRT-1 gibi bir devlet televizyonundan kin ve nefret saçmakta, duygu sömürüsü yaparak olayı din çatışması gibi göstermektedir" ifadesi kullanılarak, halka nefret aşılayacak bu tür yayınların yalnız iki ülke ilişkilerine değil, tüm Türkiye'nin imajına da zarar verebileceği öne sürüldü.

Mektupta Türkiyeliler Birliği, "İsrail halkının, Türk halkını sevdiği gibi, Türk halkının da İsraillileri sevmesini istiyoruz" denilerek Gül, Erdoğan ve Davutoğlu'ndan, "Ayrılık" dizisinin gösterimden kaldırılması için "gerekli talimatları vermeleri" ve dostluk köprüsünün yıkılmaması için harcanan çabalara destek olmaları istendi.

İsrail'de, Türkiye'den çeşitli tarihlerde göçmüş 100 bin kadar Yahudi bulunuyor. Türkiyeliler Birliği ise Türk Yahudi dernekleri arasında faaliyetleriyle en geniş kesime hitap eden kuruluş olarak biliniyor.