İsrail'le kriz üstüne kriz yaşanıyor

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'ye Trabzon'da öğrenciler tarafından yumurta atılması, İsrail'de yankı buldu. Bakanlık Sözcüsü Yossi Levy olayı, "Bu Trabzon vari bir saçmalık" diye yorumladı.

05 Kasım 2009 Perşembe, 08:43
Abone Ol google-news

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz gezisi sırasında Trabzon'da üniversite öğrencilerince "Katil İsrail" gibi sloganlarla protesto edilmesi ve yumurta atılması İsrail'de tepki gördü.

Trabzon'daki "yumurtalı" protestolarını yansıtırken Rize Belediye Başkanı Halil Bakırçı'ın, Büyükelçi Levy ile görüşmesinde Gazze Operasyonu'na yönelik sert eleştirilerine de yer veren İsrail basını, İsrail yetkililerinin tepkilerini de aktardı.

İsrail Dışişleri Genel Müdürü Yossi Gal, bir TV kanalında yayınlanan açıklamalarında Trabzon'daki "yumurtalı protesto" için "tahlisiz bir kamu düzeni olayı" nitelemesini yaparken Bakanlığın sözcüsü Yossi Levy de, "Bu Trabzon vari bir saçmalık" şeklinde konuştu.

 

"Protestolar bizi caydırmaz"

Yossi Levy, Yedioth Ahronot'a yaptığı açıklamada "Bu Trabzon vari bir saçmalık. Büyükelçi'nin, Karadeniz'deki yerel bir üniversiteyi ziyareti sırasında verdiği konferans, bir grup öğrenci tarafından engelleme girişimi oldu" dedi.

Ancak polisin müdahale ettiğini ve bunun ardından Büyükelçinin konferansı sürdürdüğünü ve planlanan toplantıları gerçekleştirdiğini kaydeden Levy şöyle devam etti:
"Protestolar ve düşmanca tepkiler bizi korkutmuyor. Bunu yapanların amacı, heyetimizin bölgeyi gezmesini ve İsrail'in yerel halka mesajını iletmesini engellemek idi ancak bunun, bizi durdurmasına izin vermeyiz."