İstanbul'un suyunu zehirleyen çöplük köylüleri de isyan ettirdi

Düzce Belediyesi, mahkeme kararı ile mühürlenen katı atık depolama alanına çöp dökmeye devam edince köylüler ayaklandı. 'Çöplükte yaşamak istemiyoruz' diyerek toplanan köylüler eylem yaptı.

11 Ocak 2016 Pazartesi, 13:19
Abone Ol google-news

Düzce Belediyesi'nin yaklaşık bir yıl önce çöp dökmeye başladığı Düzce ili belediyelerinin ve köylerinin evsel atıklarının toplandığı Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne mahkeme kararına rağmen mührü sökerek çöp dökmeye devam etmesi, bölgedeki 4 köyde yaşayan vatandaşları isyan ettirdi.

ABC gazetesinin haberine göre İdare Mahkemesi'nin durdurma kararını Danıştay'a götüren Düzce Belediyesi, İstanbul'a içme suyu sağlayan Melen Çayı'nın yakınında yaptığı Katı Atık Bertaraf Tesisine, gelen tepkilere rağman çöp dökmeye devam ediyor.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mühürlenen tesisin kapılarını sökerek çöp dökülmesine devam edilmesi üzerine, tesisin yakınında bulunan Esençam, Esentepe, Hasanlar ve Hecinler köylerinin sakinleri tepki gösterdiler.

'KANSER OLMAK İSTEMİYORUZ'

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı protesto eyleminde konuşan yaaşlı bir vatandaş "Biz kanser olmak değil, yaşamak istiyoruz. Evimizin bahçesine çıkamıyoruz. Artık evimize misafir gelmez oldu. Sesimizi duyun" diyerek yaşam alanlarının çöplüğe çevrilmesine tepki gösterdi.

BELEDİYENİN ÇÖP KAMYONU GERİ GÖNDERİLDİ

Çöplük alanında toplanan köylüler, tesise çöp getiren Düzce Belediyesi'nin çöp toplama kamyonunun döküm yapmasına izin vermediler. Çöp kamyonu döküm yapamadan geri döndü.

MÜHRÜ BELEDİYE KIRDI

Hasanlar Köyü muhtarının başvurusu üzerine Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin geçtiğimiz hafta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mühürlendiğini belirten köylüler, kapının ve mührün sökülerek çöp dökümüne devam edildiğini belediyenin ise 'Kapıyı çaldılar' diyerek yanlış bilgi verdiğini belirterek 'Kapıyı keisnlikle belediye söktü. Biz burada sadece kendi yaşam alanımız için mücadele etmiyoruz. İstanbul'a içme suyu sağlayan Melen Çayı havzasında yer alan ve suyu zehirleyen bu tesisin kapatılması için tüm yurttaşları göreve davet ediyoruz" diyor.

Düzce'de geçtiğimiz hafta yağan karın ardıdan çöp alanından sızan sular, İstanbul'a içme suyu sağlayan Melen Çayı'na karıştı.

ÇED RAPORUNA RAĞMEN SIZMA ENGELLENEMEZ

Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgil açılan davada İdare Mahkemesi, tesisin kapatılması yönünde karar verdi. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda ise "Her ne kadar bu tesis için ÇED raporu alınsa da, çöplükten sızan kirli suların Melen Çayı'na karışmasını önlemek teknik olarak mümkün değildir" denildi.

Düzce Belediyesi tarafından Danıştay'a götürülen karar için henüz sonuç alınmamasına rağmen, belediyenin yerel mahkeme kararını dikkate almayarak tesise atık dökmeye devam etmesi ise hem bölgede yaşayan köylülerin hem de İstanbul'da yaşayan milyonlarca yurttaşın sağlığını zehirlemeye devam ediyor.