Itrî Sempozyumu Egemen Bağış'ın katıldığı konserle açıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)'nın düzenlediği İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) ev sahipliğinde, Beyoğlu Belediyesi'nin desteğiyle, Buhurizade Mustafa Efendi'nin (Itri) ölümünün 300. yılı ve ''2012 Itri Yılı'' anısına gerçekleştirilen ''Itri ve Dönemine Disiplinlerarası Bakış'' sempozyumu, İÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konserle başladı.

03 Aralık 2012 Pazartesi, 07:28
Abone Ol google-news

Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mustafa Sungur’un cenaze törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katıldığı konser öncesinde konuşan Bağış,son ana kadar katılacağı duyurulan Başbakanınbugün İstanbul'a gelecek Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyareti öncesindeki hazırlık çalışmaları nedeniyle konsere iştirak edemediğini ifade etti.

UNESCO'nun 2012 yılını ''Itri'' yılı ilan ettiğini hatırlatan Bağış, Yahya Kemal sözleriyle unutulmaz eserler bırakan Itrî için; 'İhtiyar çınarlardan dinlediği sesleri, ta Budin'den Irak'a, Mısır'a kadar, oralardan çok daha uzak noktalara kadar ulaştırdı.” Dedi.

'Itri gibi ruhunu sese aksettirmiş, sesini asırlara sirayet ettirmiş bu sanatçıya sahip olmak, bu millet için onur, gurur ve şeref vesilesidir” diyerek UNESCO ve geceyi düzenleyenleri kutladı. Ardından Bağış’a İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ile İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere, hazırlamış olan plaket sunuldu. Konser sonunda Eczacıbaşı ile birlikte kulise giden Bağış, şef Gönül Paçacı’yı kutladı.

Konserde şef Gönül Paçacı yönetimindeki İÜ Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) Türk Müziği İcra Heyeti, Itri'nin de aralarında bulunduğu 17. yüzyıl bestekarlarının değişik üç formda eserlerini icra ettiler. Konser şef Paçacı, solistler Münip Utandı, Ahmet Özhan, Leonidas Asteris ve koronun birlikte seslendirdiği eserle sona erdi. Münip Utandı’nın yorumu Itrî’nin klasik batı müziği formunda düzenlenerek dünya orkestralarınca seslendirilebileceğini hissettirdi.

Itrî sempozyuma bugün aynı yerde, tarih profesörü Mehmet Genç’in “Osmanlı’da 17.yüzyılın Sosyal ve siyasal Yapısı” başlıklı konuşmasıyla saat 10’da başlıyor.

Bugün boyunca devam edecek sempozyumda, ''Osmanlı'da 17. yüzyılın sosyal ve siyasal yapısı'', ''17. yüzyılda müzik formları'', ''Itri ve döneminden günümüze Osmanlı musikisinde yorum farklılıkları'' gibi konular ele alınacak. Sempozyum, tartışma ve genel değerlendirme tamamlanacak.