İyimser kadın daha uzun yaşıyor

Pittsburgh Üniversitesi bilim insanları iyimser kadınlarda kalp hastalıkları ve ölüm riskinin daha düşük olduğunu kanıtladılar.

21 Ağustos 2009 Cuma, 09:42
Abone Ol google-news

Pittsburgh Üniversitesi bilim insanları, araştırmaları sonucu iyimser kadınların kalp hastalıklarına yakalanma ve ölüm riskinin daha düşük olduğunu kanıtladılar. Son araştırma Hollandalı bilim insanlarının iyimserliğin erkeklerde kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü gösteren araştırmalarını destekliyor. 100.000 kadının verilerini analiz eden bilim insanları kötümser kadınlarda kan basıncı ve kolesterol değerlerinin daha yüksek olduğunu kanıtladılar.

Circulation dergisinde yayımlanan sonuçlara göre optimist kadınların herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riski yüzde dokuz daha düşük. Diğer insanlar hakkında düşmanca düşünceler besleyen veya genel anlamda kötümser olan kadınlarda ölüm riski yüzde on altı daha yüksek diyor uzmanlar. Bunun nedeni iyimserlerin olumsuzluklarla daha iyi baş edebilmeleri ve hastalık sırasında kendilerine daha iyi bakmaları. Araştırmaya katılan iyimser kadınlar daha fazla spor yapıyor ve daha zayıftılar diyor uzmanlar. Araştırmayı yöneten bilim kadını Hilary Tindle, sürekli olumsuz düşünceler beslemenin sağlığı tehdit ettiğini söylerken, İngiliz Kalp Vakfı’nın bir sözcüsü de negatif duyguların bedende belli başlı kimyasalların salgılanmasına neden olduğu ve bunların da kalp hastalıkları riskini yükselttiğinin altını çiziyor.