Kaçak cep telefonu operasyonu

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda (AHL) düzenlenen operasyonda, 4 bin 19 adet cep telefonu ve cep telefonu aksamı ele geçirildi.

06 Ocak 2010 Çarşamba, 13:18
Abone Ol google-news

İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, AHL Gümrük Müdürlüğü ve AHL Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince yapılan araştırmada yurda kaçak cep telefonu sokmak isteyen bir şebeke tespit edildi.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, AHL Gümrük Müdürlüğü denetimindeki bir antrepoda arama yapıldı. Kontrollerde, yaklaşık 1 milyon TL değerinde olduğu belirtilen 4 bin 19 adet kaçak cep telefonu, 2 bin 500 adet batarya, 2 bin adet USB kablo ve 2 bin adet kulaklık ele geçirildi.

Olayla ilgili Y.Ö, Y.E, M.T, K.K, A.S.T, B.B, ve C.O. gözaltına alındı. Şüphelilerin Çin'den getirdikleri cep telefonu ve aksamlarını, mavi hat kriteri ve sahte noter onaylı vekaletname kullanarak yurda sokmak istedikleri öğrenildi.

Bu arada, ele geçirilen cep telefonlarının çoğunluğuna Türkiye'de kayıtlı IMEI numaralarının kopyalandığı belirtildi.

Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından Bakırköy Adliyesine sevk edilen şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Öte yandan, Kadıköy'de Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince bir evde yapılan aramada, yaklaşık 10 bin TL değerinde 271 adet sentetik peruk ve peruk yapımında kullanılan 995 kutu boncuk türü eşya ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alındıktan sonra Kadıköy Adliyesi'ne sevk edilen A.T. ve D.T. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.