Kadıköy ve Okmeydanı karıştı!

DİYARBAKIR'daki PKK Mezarlığı'na dikilen Mahsum Korkmaz heykelinin yıkılması Kadıköy Boğa heykeli önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi. Grupla polis arasında kısa süren bir arbede yaşandı.

19 Ağustos 2014 Salı, 22:49
Abone Ol google-news

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan PKK Mezarlığı'na dikilen Mahsun Korkmaz heykeli mahkeme kararıyla yıkılmıştı. Bu yıkımı protesto etmek isteyen aralarında HDP'lilerin de buluduğu yaklaşık 100 kişilik grup, akşam saat 20.00'de Kadıköy Boğa heykeli önünde toplandı. Grup Korkmaz'ın fotoğrafının bulunduğu bez afişlerle Bahariye Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Bir saat yürüyüşün ardından grupla polis arasında gerginli yaşandı. Yaşanan arbedede göstericilerden bazıları havaya havai fişek attı. Bunun üzerine polis ekipleri de biber gazı ve su sıktı. Göstericilerden bazıları otobüs duraklarının camlarını kırdı. Gerginlik polisin göstericileri ara sokaklara kovalamasıyla son buldu.

Okmeydanı'nda polis müdahalesi

OKMEYDANI’nda yola barikat kurup, polise molotof kokteyli atan gruba polis biber gazı ile müdahale etti.

Okmeydanı Şark Kahvesi önünde toplanan yüzleri maskeli bir grup, yola barikatlar kurarak etrafa molotof kokteyli attı. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, gruba biber gazı ile müdahale etti. Olay yerine zırhlı araçlar ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracının (TOMA) gelmesiyle grup üyeleri ara sokaklara kaçtı. Okmeydanı’nda devam eden olaylar nedeniyle bölgeye polis helikopteri de gönderildi. Havadan bölgeyi izleyen polisler, arkadaşlarına grupların kaçış yönü hakkında bilgi verdi.

Polis, bölgede önlem amaçlı beklemeye devam ediyor.