Kadına karakolda bile dayak!

İzmir'deki bir karakolun kamera kayıtlarında, ailesiyle birlikte bir müzikholde eğlenirken gözaltına alınan genç bir kadın, iki polis tarafından feci şekilde dövülüyor, üstelik elleri arkadan kelepçeliyken!

09 Aralık 2011 Cuma, 07:16
Abone Ol google-news

Temmuz ayında İzmir’de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittikleri müzikholde gözaltına alınan 37 yaşındaki Fevziye Cengiz’in karakolda yediği feci dayağın görüntüleri ele geçirildi.

Vatan gazetesinin haberine göre, Karabağlar Polis Merkezi’nde iki polis tarafından yere yatırılarak kelepçelendikten sonra dakikalarca dövülen genç kadın, ifadesindeki anlatımlara göre Temmuz ayında bir akşam eşi, kızı, damadı ve kayınbiraderi ile İzmir’de bir müzikhole eğlenmeye gitti. Diğer yakınları dışarıda sigara içtikleri sırada polis müzikholü bastı. 3 sivil polis kimliklerini göstermelerini isteyince eşi Murat Cengiz, kendi kimliğini bu şahıslara vermek üzere garsona uzattı. Daha sonra da yakın mesafeye park ettikleri otomobillerinden, eşinin çantasında olan kimliğini almak için dışarı çıktı.

Fevziye Cengiz de yanına gelen sivil polislerden birine “Eşim kimliğimi almaya arabaya gitti, bir dakika bekleyin” diye açıklamaya yapmaya çalışırken arkadan gelen sivil polislerden biri genç kadına vurdu ve “Gitmek istemiyor musun, kahpe” diye bağırdı. Polis, Fevziye Cengiz’i zor kullanarak gözaltına aldı.

‘Cinsel taciz de var’

Genç kadın ifadesinde, yol boyunca dayağın devam ettiğini, karakolda da 2 polisin kendisini dövdüğünü, cinsel tacizde bulunduklarını ve yere yatırıp kelepçeleyip dövmeye devam ettiklerini anlattı. Bu esnada resmi giyimli bir polisin de dışarıdan gözükmesin diye perdeleri kapattığını söyleyen Fevziye Cengiz’in ifadelerinin doğru olduğu, karakoldaki güvenlik kameralarının savcılıkça getirtilmesi üzerine ortaya çıktı. Görüntülerde Cengiz’in 2 sivil polis tarafından feci şekilde dövüldüğü görülürken, odadaki resmi polisin de duruma seyirci kaldığı anlaşıldı.
 

Polisler şikayetçi oldu!

Olaydan sonra şikayetçi olan 3 polis, Fevziye Cengiz’i kimliği olmadığı için karakola davet ettiklerini ancak alkollü olan kadının kendilerine direndiğini, kollarından tutup götürmeye çalıştıkları sırada küfrettiğini iddia etti. Polisler Cengiz‘i kendilerini yaralamakla suçlarken bir polis “Kollarından tutmadan önce sanık eli ile kolumuza vurdu” dedi. Diğer polis ise, “Benim kollarımı tırmaladı” diye ifade verdi. Şikayetçi üçüncü polis ise “Eliyle itti” dedi.
 

Bir skandal da yargıdan

Olayın ardından polislere “zor kullanma yetkisini aşarak basit yaralama” suçunu işledikleri iddiasıyla 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılırken, karakolda yediği feci dayak karakolun güvenlik kameralarınca kaydedilen Fevziye Cengiz hakkında polisleri yaraladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle 2.5 yıldan 6.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olayla ilgili iki ayrı soruşturma yürüten İzmir Başsavcılığı’ndan Savcı Ahmet Küçükpınar, Fevziye Cengiz hakkında, polislerin “eliyle kolumuza vurdu, tırmaladı ve itti” suçlamalarının her biri için 1.5’ar yıl olmak üzere 4.5 yıl, hakaret suçundan da 2 yıla kadar ceza istedi.

‘İşkence değil kötü muamele’den dava

Savcılığın Cengiz hakkında “Kamu görevlisini yaralamak ve hakaret etmek” suçlarından 2.5 yıldan 6.5 yıla kadar hapis istemiyle Eylül ayında açtığı dava devam ederken, polisler hakkındaki dava ise 28 Kasım’da açıldı. Savcı Alaaddin Dokur imzalı iddianamede polis memurları Hakan Yörük ve Beyit Sezgin’in hakkında “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suretiyle basit yaralama suçunu işledikleri iddiasıyla sadece 6 aydan 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianame 5 Aralık’ta İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması 15 Şubat 2012’de görülecek.

Savcılığın, polisler hakkında işkence suçundan değil, hükmün açıklanmasının geri bırakılması (dolaylı af) kapsamında olan basit yaralama suçundan dava açması dikkat çekti. İşkence suçundan dava açılması halinde polislere 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenebilecekti.

 

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama

İzmir Emniyet Müdürlüğü, hakkında işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülen kadını darbeden ve karakoldaki güvenlik kamerası görüntüleri basına yansıyan polis memurları hakkında başlatılan idari ve adli soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Karabağlar Polis Merkezi'nde Fevziye C'nin dayak yediği güvenlik kamera görüntülerinin basına yansımasının ardından İzmir Emniyet Müdürlüğünden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, olayın 17 Temmuz günü Yeşillik Caddesi'ndeki alkollü eğlence merkezlerine yönelik denetim sırasında, bir eğlence merkezinde Fevziye C'nin izinsiz olarak çalıştığının belirlendiği bildirdi. Alkollü olduğu belirtilen Fevziye C'nin polislere mukavemette ve hakarette bulunması üzerine zor kullanılma suretiyle Karabağlar Polis Merkezi'ne götürüldüğü kaydedilerek, şu bilgilere yer verildi: ''Fevziye C. hakkında, 'görevli memura mukavemet ve hakaret' suçundan İzmir 15. Sulh Ceza Mahkemesince dava açılmış ve halen devam etmektedir. Fevziye C, görevli polis memurlarının kendisini darbettiklerine dair şikayette bulunmuş, iddia ile ilgili tüm deliller ve polis merkezindeki güvenlik kamera kayıtları İzmir Emniyet Müdürlüğünce zapt altına alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiş, polis memurları Beyit S, Hakan Y. ve Tekin D. hakkında 17. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış ve halen yargılama devam etmektedir. Ayrıca, olaya karışan polis memurları hakkında İzmir Emniyet Müdürlüğünce 19 Temmuz 2011 tarihinde idari soruşturma açılmış ve sürmektedir.''

Fevziye C: Psikolojik tedavi görüyorum

Öte yandan Fevziye C, avukatı Hanife Yıldırım'ın bürosunda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karabağlar ilçesinde eğlenmek için müzikhole gittiğini ve olay sırasında yanında eşi Murat C'nin bulunduğunu öne süren Fevziye C, ''Konuyu hatırladıkça daha kötü oluyorum. Polislere küfür ettiğim, saldırdığım gibi bir olay söz konusu değil. Bunlar iftira. Psikolojik tedavi görüyorum. Karakol görmek istemiyorum, korkuyorum. İlaçlarla ayakta duruyorum. Sorumluların ceza almasını istiyorum, böyle bir olayı başka kimse yaşamasın'' dedi.

Murat C. ise karısının olay sonrası tedavi görmeye başladığını, tehditler aldığını iddia ederek, ''Eşimin kimliğini getirmek için yanından ayrıldığım sırada olay yaşanmış, sonrasında beni de karakolun dışına attılar. Sorumluların adalet önüne çıkıp ceza almalarını istiyorum. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceğim'' dedi.

Fevziye C.'nin avukatı Hanife Yıldırım ise olayın, işkence kapsamında ağır ceza mahkemesinde görülmesi için girişimlerde bulunacaklarını belirterek, İçişleri Bakanlığına başvurarak polislerin görevden alınmasını talep ettiklerini, soruşturmanın genişletilmesi talebiyle yaptıkları başvurunun reddedildiğini ancak takipçisi olacaklarını ifade etti.