Kadınlara aba altından sopa

Kürtaj yasağına karşı 6 Haziran günü Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde pankart açarak basın açıklaması yapmak isteyen Halkevleri üyesi 4 kadın hakkında 'Toplantı ve gösteri yasasına muhalefet' ve 'Özel koruma alanında eylem' suçuyla dava açıldı.

02 Kasım 2012 Cuma, 11:54
Abone Ol google-news

Gözaltına alındıktan 1 ay sonra iddianame hazırlandığını belirten Halkevci kadınlar, Bizim hakkımızda 1 ay içerisinde iddianame hazırlayan yargı, kadınların can güvenliğinin korunması konusunda aynı hassasiyeti gösteremiyor. Bu açılan dava kadınların hak arama mücadelesine aba altından sopa göstermektirdediler. Halkevci kadınlar, 6 Kasımda Çağlayan Adliyesinde görülecek dava sırasında kendileri de dışarıda kadın mahkemesi kurarak AKPyi yargılayacaklar.

Ece Soydan, Nida Karabağ, Burcu Yangın ve Müge Okur, AKP tarafından getirilmek istenen kürtaj yasağına karşı 6 Haziran günü Kürtaj haktır, bedenimiz bizimdirpankartı açarak Dolmabahçedeki Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Polisin izin vermemesi üzerine direnen kadınlar, eylemlerine devam edince yaka paça gözaltına alındı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kadınlar hakkında 1 ay içinde hazırlanan iddianameyle 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

‘Kadın 2. sınıf’

AKPnin kadınlara yönelik açıklamaları nedeniyle Dolmabahçenin simgesel bir yer olduğunu belirten Ece Soydan, Biz aslında basın açıklaması yapmak istiyorduk. Polisin müdahalesi yolun kapanmasına sebep oldu. Bize denetimli serbestlik uyguladılar. Aslında bu da kadına yönelik şiddetin bir parçası. Bu dava ile kadınları susturmak, aba altından sopa göstermek istediler. Asıl yargılanması gereken Tayyip Erdoğan ve kadını ikinci sınıf gören AKPli siyasetçilerdir dedi.