Kanyonda mahsur kalan 5 kişi kurtarıldı

Kastamonu'nun Pınarbaşı İlçesi yakınlarında Valla Kanyonu'nda mahsur kalan 5 kişi kurtarıldı.

20 Ağustos 2012 Pazartesi, 07:33
Abone Ol google-news

Bayram için İstanbul'dan Pınarbaşı'ya gelen dağcılardan bir kişi, dün 112 acil ekiplerini arayarak 5 arkadaşıyla birlikte Valla Kanyonu'nda mahsur kaldıklarını bildirmişti.

Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay'ın başkanlığında oluşturulan kriz masasına bağlı ekiplerin,bölgede yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda kayıp dağcılara ulaşıldı.
Valla Kanyonu girişinde bekleyen ambulanslara bindirilen kazazedeler, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye sevk edildi.

1 kişi hayatını kaybetti

Şeker Bayramı tatilini geçirmek üzere İstanbul'dan Kastamonu'ya gelen 2'si kadın 6 kişilik grup, 12 kilometre uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu'nda yürüyüşe çıktı.

Bir süre sonra yönlerini kaybeden gruptakiler, telefonla ulaştıkları yetkililerden yardım istedi. Geçirdikleri bir kaza sonucu bir arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini belirten tatilcilerin kurtarılması için Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz başkanlığında kriz masası oluşturuldu.

Mahsur kalan tatilcilerin yerlerinin tesbit edilip, kurtarılmaları için havadan ve karadan kurtarma ekipleri harekete geçirildi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, ihbar telefonu üzerine hızla arama kurtarma faaliyetlerinin başlatıldığını söyledi. Kendilerine yapılan yardım çağrısında tatil için gelen 6 kişilik gruptan 1 kişinin yaşamını yitirdiğinin belirtildiğini söyleyen Başkan Yılmaz, kazazedelerin helikopterdeki görevliler tarafından yerlerinin tesbit edildiğini ancak kötü hava koşulları nedeniyle havadan kurtarılmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Başkan Mehmet Yılmaz, mahsur kalan kişilere geceyi geçirmeleri için helikopterden yaşamsal malzemeler atıldığını, bildirdi.

Kurtarma çalışmaları başladı

Sabahın ilk saatlerinden itibaren de ulaşma çalışmaları kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, "Arama ve kurtarma ekipleri şuanda kanyona karadan giriş yaptı. Mahsur kalan vatandaşlarımıza karadan ulaşmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 saat içinde mahsur kalan vatandaşlara karadan ulaşılacağını düşünüyoruz" dedi.

Kimlikleri belirlendi

Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, mahsur kalan kişilerin kimliklerini, "Anıl Bakan, Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez" olarak açıkladı.

Bu kişilere havadan erzak atıldığını belirten Kantay şunları kaydetti:

"Mahsur kalanlardan aldığımız bilgi bir arkadaşlarının öldüğü yönünde. Ölen kişinin kimliği bilinmiyor. 5 kişinin kıyafetleri geceyi geçirmek için uygun ve ısıya dayanıklı. Havanın uygun olmaması ve karanlıktan dolayı kurtarma operasyonu yarın sabah başlayacak. Havadan 7 adet yardım paketi atıldı, yardım paketlerinin 3'üne ulaşılmış durumda. Mahsur kalanlardan 4 tanesi çok sayıda kanyona gitmiş. Ama buraya ilk defa girmişler. 4'ü profesyonel, 2'si amatör. Amacımız en kısa zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşmak."

2 yıl önce 12 kişi, 22 saat sonra kurtarılmıştı

2010 yılında da Valla Kanyonu'na yürüyüş için çıkan 12 kişi kaybolduktan 22 saat sonra İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıştı.

Valla Kanyonu

Kastamonu'nun Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırlarında bulunan ve dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, ilçeye 26 kilometre uzaklıkta. Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleştiği bölgeden başlayarak, Cide İlçesi yönünde 12 kilometre uzunluğunda, yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşan, girişi son derece zor olan ve Muratbaşıköyü Valla mahallesinin altından orman içi 1.5 kilometrelik yolculuktan sonra bu iki çayın birleştiği yerden izlenebiliyor. Techizatsız geçilmesi mümkün olmayan Valla Kanyonu girişine yakın olan Bakacak kayasının üzerine çıkıldığında Pınarbaşı ve Azdavay'dan gelen Devrekani çayı, bir yanda da Kanlı çay aktığı görülüyor. Çaylar birleştikleri noktada sola dönüp derin kayaların arasından kıvrılarak Cide'ye doğru yol alıyor.