Karadeniz'e 'sel' uyarısı

Sel felaketi ile sarsılan Karadeniz Bölgesi için yetkililerden uyarı geldi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bölgeye yarın öğle saatlerinden itibaren kuvvetli yağış düşmesi bekleniyor.

02 Ağustos 2009 Pazar, 07:28
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilere göre; Türkiye'nin kuzey kesimlerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; öğle saatlerinden sonra Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, iç ve kuzeydoğu bölgelerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar ise, enellikle kuzey ve kuzeydoğu, güney bölgelerimizde batı ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

Meteoroloji, yağışların öğle saatlerinden sonra Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (Sel, heyelan, lokal su baskını, kısa süreli dolu yağışı vb.) tedbirli ve dikkatli olunmasını istedi.

 

Bölgelerde hava

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevreleri aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, Kuzey Ege parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile zamanla Antalya parçalı bulutlu.

İç Anadolu: Parçalı ve az bulutlu, zamanla kuzeyi çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ankara'nın kuzey ilçeleri ile Çankırı çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kıyıları ile zamanla bölge geneli aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile öğle saatlerinden sonra Samsun ve Ordu çevreleri aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

Doğu Anadolu: Az bulutlu, kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, kuzeydoğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı.
 

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık.