‘Karar siyasi, adaylığım önünde engel yok’

31 Mart seçimlerine 10 gün gibi kısa bir süre kala İçişleri Bakanlığı tarafından hakkındaki ceza kararının kesinleşmesi nedeniyle görevden alınan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, seçme ve seçilme hakkına yönelik herhangi bir kısıtlama olmadığını, adaylığının devam ettiğini belirtti.

21 Mart 2019 Perşembe, 20:55
Abone Ol google-news

<haber-dikey:1306334>

CHP’li Sarı, kararın siyasi bir karar olduğunu belirterek, “Erdoğan başbakan olarak görev yaparken açılmış bir davaydı. 15 Temmuz’dan sonra Erdoğan bütün davaları geri çekerken bu davayı çekmemişti” diye konuştu.

31 Mart seçimlerine sayılı günler kala CHP ve İYİ Parti’nin Balıkesir’in Erdek ilçesinde ortak adayı olan mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın kamu görevlilerine hakaret suçundan verilen cezası kesinleşti. 11 ay 20 gün hapis cezasının kesinleşmesinin ardından İçişleri Bakanlığı da Sarı’yı belediye başkanlığı görevinden aldı.

CHP’li Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak yaptığı 28 Mart 2014 tarihinde hakkında bir dava açtığını ifade etti. Yargıtay’ın hakkındaki kararı 6 Aralık 2018 tarihinde onayladığını anımsatan Sarı, bu karar kapsamında seçme ve seçilme hakkına yönelik herhangi bir kısıtlamanın olmadığını; Yüksek Seçim Kurulu’nun da (YSK) zaten bu karar belliyken adaylığını onayladığını ifade etti. Hakkındaki ceza kararının infazının ertelenmesi talebinde bulunduklarını ancak bunun kabul edilmediğini kaydeden Sarı, “İçişleri Bakanlığı siyasi bir karar vererek beni 31 Mart’a kadar görevden uzaklaştırmış oldu” dedi.