Karın tokluğuna çalıştık

Yurttaşlar bu yılın üçüncü çeyreğinde kazandıkları paranın en büyük bölümünü gıda ve içecek harcamalarına ayırdı.

31 Aralık 2011 Cumartesi, 13:56
Abone Ol google-news

Türk halkı bu yılın üçüncü çeyreğinde kazandığı paranın en büyük bölümünü gıda ve içecek harcamalarına ayırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011 üçüncü çeyrekte cari fiyatlarla yerleşik ve yerleşik olmayan hane halklarının yurtiçi tüketimi 251 milyar 17.7 milyon lira oldu. Yerleşik ve yerleşik olmayan hane halklarının yurtiçi tüketiminin dağılımına bakıldığında, ilk sırayı 64.5 milyar lira ile gıda, içki ve tütün harcamaları aldı.

Bunu 45.8 milyar lira ile ulaştırma ve haberleşme hizmetlerine yapılan harcamalar, 44.9 milyar lira ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlara yapılan harcamalar izledi.

Söz konusu dönemde giyim ve ayakkabıya 12.9 milyar lira, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine 17.5 milyar lira, sağlığa 7.4 milyar lira, eğlence ve kültüre 9.5 milyar lira, eğitime 2.5 milyar lira, lokanta ve otel hizmetlerine 22.8 milyar lira, çeşitli mal ve hizmetlere ise 23.3 milyar lira harcandı.

Gıda harcaması yüzde 12 arttı

Harcamalardaki oransal artışlara bakıldığında ise geçen yılın üçüncü çeyreğine kıyasla mobilya ve ev bakım hizmetlerine yapılan harcamalarda kaydedilen yüzde 23.2’lik ve ulaştırma ve haberleşme harcamalarında kaydedilen yüzde 18’lik artış dikkati çekti.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla gıda, içki ve tütün harcamaları yüzde 12.3, giyim ve ayakkabı harcamaları yüzde 10, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar için yapılan harcamalar yüzde 5.7, sağlık harcamaları yüzde 3.8, eğlence ve kültür harcamaları yüzde 16.5, eğitim harcamaları yüzde 21.5, lokanta ve otellere yapılan harcamalar yüzde 17.7 ve çeşitli mal ve hizmetler başlığında değerlendirilen harcamalar da yüzde 65 oranında artış gösterdi.