KCK'de mahkeme başkanı isyan etti

KCK davasında, iddianamede BDP Siyaset Akademisi'nin 'kuantum teorisi' gibi konulara ilişkin kayıtlar okunurken Mahkeme Başkanı Ali Alçık 'Bu bölümler çok ağır. Eziyet olmaya başladı' dedi.

17 Aralık 2012 Pazartesi, 10:38
Abone Ol google-news

PKK’nin üst yapılanmasını oluşturduğu iddia edilen KCK’ye yönelik İstanbul’da açılan 1. KCK davasına devam edildi. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin bitişiğindeki büyük salonda görülen davanın 18. duruşması yapıldı.Çoğu BDP il ve ilçe yöneticileri ile BDP Siyaset Akademisi’nde görevli 122’si tutuklu 205 sanıklı davanın duruşmasına eski İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve oğlu Cihan Deniz Zarakolu’nun da aralarında bulunduğu 118 tutuklu sanık katıldı.Duruşmada TRT spikerleri 2 bin 400 sayfalık iddianameyi 1025. sayfasından itibaren okumaya devam etti. İddianameden BDP Siyaset Akademisi’nde ortam dinlemesine takılan felsefi kuramlalarıyla ilgili ders kayıtlarının okunaması sırasında araya giren İstanbul 15.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Alçık bu sayfaların atlanmasını istedi. Sanık avukatlarından Ruşen Mahmutoğlu’nun “Savcı bu bölümleri iddianameye almaya değer gördüyse okunmasını istiyorum” şeklinde itiraz etti.
 

Big Bang

Başkan Alçık “Biz iddianamenin bütünlüğünü bozmuyoruz. Gerek yok. O yüzden okutmuyoruz” dedi. “Bigbang”, “Kuantum” ve “Evrim teorisi” konularıyla ilgili ders kayıtlarının okunması sırasında araya giren Başkan Alçık “Bu bölümler çok ağır. Eziyet olmaya başladı. O yüzden erken bitiriyorum” diyerek saat 16.40 sıralarında duruşmayı yarına  erteledi.