Kenan Evren Parkı'nın adı değişti

Manisa'nın Salihli Belediye Meclisi'nin aralık ayı olağan meclis toplantısında, ilçedeki Kenan Evren Parkı'nın adının Mehmetçik Parkı olarak değiştirilmesi kararı alındı.

05 Aralık 2013 Perşembe, 13:26
Abone Ol google-news

Salihli İlçesi'ndeki Kenan Evren Parkı'nın adının değiştirilmesi amacıyla Salihli Halk Dayanışması Platformu üyelerinin talebi, belediye meclisinin aralık ayı toplantısında gündeme geldi.

Salihli Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Uğur Okay, "Cadde, sokak, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi gibi kararlarda belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesi konusundaki kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülki idare amirinin onayı ile yürürlüğe girer" dedi.

Daha sonra, AKP, CHP ve MHP Grup sözcülerinin önerisi üzerine parkın yeni adının 'Mehmetçik' olması istendi. Yapılan oylamada, 25 meclis üyesinin tamamı parktan "Kenan Evren' adının kaldırılıp yerine 'Mehmetçik' adının verilmesini kararlaştırdı. Halk Dayanışması Platformu sözcüsü Turgut Güler, "12 Eylül faşizminin lideri Kenan Evren'in adının Salihli'den kazınması bizi mutlu etti. Fakat isteğimiz burasının isminin Gezi Parkı olarak değiştirilmesiydi" diye konuştu.