Kendirli Beldesi karantina altına alındı

Rize’de merkeze bağlı Kendirli beldesi ve bu beldeye yakın olan 4 köy koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Sağlık Bakanlığı’nın izni ve onayıyla gerçekleştirilen uygulamada ise belde ve köylere giriş çıkışlar yasaklandı.

27 Mart 2020 Cuma, 14:35
Abone Ol google-news

Rize’de bir belde ve beldeye yakın 4 köy, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile belde ve beldeye yakın köylerde karantina uygulaması başlatıldığı giriş çıkışların ise yasaklandığı belirtildi. 

Rize İl Sağlık Müdürlüğü resmi internet sayfasından yapılan açıklama şöyle:

“İlimiz Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel Korona virüs vakalarının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının izni ve onayıyla karantina altına alınmıştır.

Bu kapsamda söz konusu bu yerleşim yerlerine giriş çıkışlar denetime tabi tutulup,  giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Yine muhtarlar üzerinden  bu bölgede tüm evlerdeki ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir.

Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izalosyana alınacak yada gerekirse hastaneye kaldırılacaktır.

Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın,market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir.

Ayrıca çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında sokağa çıkışlar ikinci bir karara kadar sınırlandırılmıştır.”