'Kıbrıs meselesi en kritik ve tayin edici döneminde'

Kıbrıs Rum Kesimi AKEL Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, ''Kıbrıs meselesinin en kritik ve tayin edici döneminde olduğunu'' belirtti.

11 Ocak 2010 Pazartesi, 19:22
Abone Ol google-news

Yunanistan'ın başkenti Atina'ya çalışma ziyaretinde bulunan Kıbrıs Rum Kesimi AKEL Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan Yorgo Papandreu ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças ile biraraya geldi. Kipriyanu, görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs'taki son gelişmelere değindi. ''Adadaki sözkonusu durum çerçevesinde, Atina ile Lefkoşa'nın (Rum) olabilecek en iyi koordinasyon içinde bulunmalarının çok önemli olduğunu'' vurgulayan Kipriyanu, ''Adadaki durumun en kritik ve tayin edici döneminde olduğu ifadesi sözden ibaret değildir'' diye konuştu.

Kipriyanu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın öneri paketine de değindiği açıklamasında, ''Önerilerin tüm Kıbrıs (Rum) halkı ve siyasi partilerinde hayal kırıklığı yarattıklarını'' savundu. ''Kabul edilemez'' olarak nitelendirdiği bu önerilerin, ''Federasyona değil konfederasyona yolu açtığını ve Türkiye'nin, Kıbrıslı Rumlarca defalarca reddedilen tekliflerinin tekrarı olduklarını'' öne süren Kipriyanu, ''Türk tarafının bu hareketinin hiç yapıcı olmadığını'' iddia etti.

Kipriyanu, ''Yeni yılın, Türk tarafının tutumu nedeniyle Kıbrıs Rum tarafı için en iyi şekilde başlamadığını'' da söyledi. Genel Sekreter, ayrıca Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'ın 16 Ocak'ta Atina'yı ziyaret edeceğini açıkladı.