Kılıçdaroğlu'ndan "Kontrollü Darbe" açıklaması: Başbakan da benim kaygılarımı taşıyorsa...

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Kontrollü Darbe" iddiasını Başbakan Binali Yıldırım örneği ile açıkladı: Başbakan da benimle aynı kaygıları taşıyorsa, orada bir sorun vardır

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 09:48
Abone Ol google-news

Kılıçdaroğlu "Kontrollü Darbe" iddiasına bu sefer Başbakan Binali Yıldırım'dan örnek vererek yanıt verdi. Kılıçdaroğlu; "Bir ülkenin Başbakanı’nı da benim taşıdığım kaygıları taşır noktaya gelmişse orada bir sorun var demektir.” ifadelerini kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kontrollü Darbe" sorusuna verdiği yanıtı Hürriyet gazetesinin AKP'li yazarı Abdülkadir Selvi köşesine taşıdı. İşte Selvi'nin yazısındaki o bölüm;

"Kemal Bey’de bu ısrar, ben de bu inat olduğu sürece, “kontrollü darbe” konusunda anlaşamayacağız herhalde.

“Kontrollü darbe diyerek FETÖ’yle aynı dili kullanmakla eleştiriliyorsunuz” diye sorduk. “Kontrollü darbe” konusunda bir milim geri adım atmadı.

"Başbakan da benin taşıdığım kaygıları taşıyorsa orada bir sorun var demektir"

“Kontrollü darbe sözünü referandumdan çok önce kullandım. Üstelik bizim bastığımız bir broşürde de geçiyor. Salı grup toplantısında da söyledim, hiç kimse itiraz etmemişti. ‘Niye bunu söylüyorsun’ da dememişlerdi. Bu benim düşüncem” dedi. Ardından da sözü Ertuğrul Özkök’ün önceki günkü köşe yazısına getirdi. Hürriyet’in 15 Temmuz ilavesinde Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ’nın Başbakan Binali Yıldırım’la söyleşisinden bir bölümü, Ertuğrul Özkök “Beni hayretler içinde bırakan bir cümle” başlığı altında köşesine taşımıştı. Başbakan, 15 Temmuz gecesi 22.30-23.00 arasında yani darbenin başlamasından bir süre sonra görüştüğü MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan darbe olduğuna dair bir bilgi alamadığını söylüyor. Çok önemli bir iddia. Benim için de ilginç bir yazı konusu olacak. Çünkü çok farklı bilgilere sahibim. Ama şimdilik Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmesini aktarmakla yetineceğim. “Bugün Ertuğrul Özkök yazmış Binali Yıldırım’ın açıklamasını. Bir ülkenin Başbakanı’nı da benim taşıdığım kaygıları taşır noktaya gelmişse orada bir sorun var demektir.”

Kılıçdaroğlu: Fiziken de düşünsel olarak da FETÖ ile bir araya gelmedim

FETÖ’yle ilişkiler konusunda derinleşiyoruz. “17-25 Aralık’tan sonra sizin FETÖ ile aynı noktaya geldiğiniz ileri sürülüyor” diyoruz. Sakin bir şekilde cevap veriyor. “Hayatta FETÖ ile bir araya gelmedim. Bırakın fiziken bir araya gelmeyi, düşünsel olarak da gelmedim” diyor.

"O gün CHP'nin önerisini reddeden AKP'lililer, bugün FETÖ ile mücadele ediyor"

Kemal Kılıçdaroğlu, 70 CHP milletvekiliyle birlikte 9 Mart 2005 tarihinde Fetullah Gülen okullarının araştırılması için Meclis’e önerge vermişti. Ama 2005’ten bu yana köprülerin altından çok sular aktı. O gün CHP’nin önergesini reddeden AK Partililer bugün FETÖ’yle mücadeleyi yürütüyor. Kılıçdaroğlu ise FETÖ’yle aynı dili kullanmakla eleştiriliyor. CHP Lideri, “Hayatta FETÖ ile bir arayla gelmedim” diyor ama bu algı neden oluştu konusunu da ciddiye almalı."

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın 

Kılıçdaroğlu Erdoğan'a meydan okudu: Ödlek değilsen gel...