Kırgızistan eski Başbakanı Satıbaldiyev tutuklandı

Kırgızistan eski Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev’in yolsuzluk suçlamaları nedeniyle tutuklandığı bildirildi.

21 Haziran 2018 Perşembe, 00:03
Abone Ol google-news

Kırgızistan’da devlet memurları hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarını yürüten Milli Güvenlik Devlet Komitesi’nden (GKNB) yapılan yazılı açıklamada, Kırgızistan eski Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev’in tutuklandığı aktarıldı.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi’nin Cantörö Satıbaldiyev’le ilişkin Merkezi Isıtma Kurumunun yenileme projesi kapsamında başkanlık yaptığı 2013-2015 döneminde yolsuzluğa karıştığı ve yolsuzluk iddiasıyla tutuklandığı, ayrıca Bişkek Birinci May İlçe Mahkemesi’nin soruşturma süresinin tamamlanmasına kadar Milli Güvenlik Devlet Komitesi cezaevinde tutulmasına karar verdiği belirtildi.
Başkent Bişkek Merkezi Isıtma Kurumu'nda Ocak 2018'te arıza çıkmış, şehirdeki apartmanlara, hastanelere ve okullara yaklaşık bir hafta sıcak su ve ısınma hizmeti verilememişti. Bişkek Termik Santralinde yaşanan arızanın ardından soruşturma açan GKNB, başlattığı yolsuzluk soruşturması kapsamında başta Enerji Holdingin eski Başkanı Aybek Kaliyev olmak üzere eski Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov'u ve kurumun yöneticilerini gözaltına almıştı.