Kış geldi, kayak sezonu başladı

Soğuk havaların kendini iyiden iyiye hissettirdiği Türkiye'de, 20 kayak pisti kayakseverleri bekliyor.

27 Kasım 2009 Cuma, 08:31
Abone Ol google-news

Coğrafi konumu sayesinde hemen hemen her türlü sporun yapılabildiği Türkiye'de, kayak sezonu bu ay başladı. Yedi coğrafi bölgenin tümünde yer alan ve en az 5 ay süreyle kayakçılara hizmet verecek pistlerde, Alp ve Kuzey disiplinlerinin yanı sıra, ''snowboard'' da yapılıyor.

Kayak denince akla ilk olarak Uludağ, Palandöken, Kartalkaya ve Kartepe gelse de ismi fazla bilinmeyen daha birçok kayak pisti bulunuyor. En popüler kayak pistlerinin başında, İstanbul ve Ankara'ya yakın olması nedeniyle Uludağ geliyor. En yakın havaalanına 60 dakika uzaklıkta olan ve Bursa'da Uludağ Milli Parkı'nda yer alan kayak merkezinin kente uzaklığı ise 36 kilometre. Rakımı bin 750-2 bin 543 metre arasında değişen Uludağ'da kar kalınlığı 3 metreyi bulurken, 20 Aralık'ta başlayan kayak sezonu, 20 Mart'a kadar sürüyor. Merkezde, Kuzey ve Alp disiplinleri ile ''snowboard'' da yapılabiliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'un güneybatısında, Palandöken Dağı'nın kuzey yamaçlarında yer alıyor. Erzurum'a 5 kilometre uzaklıkta bulunan pist, buradaki havaalanına 20 dakikalık mesafede yer alıyor. Rakımı 2 bin 200-3 bin 176 metreler arasında değişen kayak merkezinde sezon Kasım ayında başlayıp, Nisan ayında biterken, kar kalınlığı ise 2-3 metreyi buluyor. Burada da Uludağ gibi Alp ve Kuzey disiplinlerinin yanı sıra, ''snowboard'' imkanı da bulunuyor. Uluslararası Kayak Federasyonu'nca (FIS) tescillenmiş 2 adet kayak pistine sahip merkezde, 1 adet ''babylift'', 4 adet telesiyej, 1 adet teleski, 1 adet de ''gondol lift'' bulunuyor.

Erciyes, Sarıkamış, Kartalkaya

İç Anadolu Bölgesi'nde, Erciyes sönmüş volkanı eteklerinde yer alan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri'ye 25 kilometre uzaklıkta, havaalanına ise 35 dakika mesafede bulunuyor. Rakımı yer yer 3 bin 100 metreyi bulan Erciyes'te de sezon bu ay başlayıp, nisanda sona eriyor. Kar kalınlığı en fazla 1 metre olan merkezde, iki disiplin yanı sıra ''snowboard'' imkanı da bulunuyor. FIS'ten tescilli 2 kayak pistinde, 1 teleferik, 2 telesiyej, 2 de ''babylift'', kayakseverlere hizmet veriyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Sarıkamış-Kars Kış Turizm Merkezi, kent merkezine 60 kilometre, en yakın havaalanına da 40 dakika mesafede bulunuyor. Rakımı bin 750 ile 2 bin 543 metre arasında değişen pistte sezon aralık ayında başlarken, nisanda son buluyor. Kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu 670 hektarlık kayak alanında, 1 adet teleski yer alıyor.

Bolu Kartalkaya'daki Köroğlu Kış Turizm Merkezi, en yakın kent merkezi Bolu'ya 36 kilometre mesafede, en yakın havaalanı Ankara Esenboğa'ya ise 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Rakımı bin 600-2 bin metreler arasında değişen, sezonun aralık ayında başladığı ve kar kalınlığının 2,5 metreyi bulduğu merkezde 1 adet telesiyej, 2 adet de teleski yer alıyor.
 

Ilgaz, Davraz

''Anadolu'nun yüce bir dağı'' olarak şarkılara konu olan Ilgaz Dağı'nda bulunan Çankırı Kış Turizm Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında konumlanıyor. Ankara'da olan en yakın havaalanına 203 kilometre mesafede bulunan merkez, en yakın kent merkezi Kastamonu'ya 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Rakımı bin 600-2 bin metreler arasında değişen merkez, sadece Alp disiplini için uygunken, kar kalınlığı yarım metre ila 2,5 metreyi buluyor. Merkezde, 1 adet telesiyej, 2 adet teleski bulunuyor.

Isparta ili sınırları içinde yer alan Davraz Kış Turizm Merkezi, kente 26 kilometre, Isparta'daki en yakın havaalanına ise 58 kilometre mesafede bulunuyor. Ankara'ya 447, İstanbul'a 627, Antalya'ya 156 kilometre mesafede bulunan kayak merkezinin rakımı bin 650-2 bin 350 metreler arasında değişirken, aralık ayında başlayan sezon, nisanda sona eriyor. Yaklaşık 440 hektarlık alanda, her seviyeye uygun uzun parkurlar bulunurken, Kuzey ve Alp disiplinlerinin yanı sıra ''snowboard'' imkanı da olan merkezde 2 adet ''babylift'', 2 adet telesiyej, 1 adet de teleski hizmet veriyor.

 

Bitlis, Budi, Yolaçtı Kurucadağ, Bolkar

Bitlis Kayak Merkezi, Bitlis'in merkezinde yer alıyor. Merkezde, 710 kişi kapasiteli 725 metre uzunluğundaki pistin yanı sıra, bin metre uzunluğunda ikinci bir pist daha bulunuyor. Bu pistin kot farkı altta bin 510, üstte ise bin 700 metreyi buluyor. Aralık-Nisan ayları arasındaki sezonda kar kalınlığı ortalama 2 metreyi bulurken, merkezde bir kayak evi ve bir teleski yer alıyor.

Ağrı'ya 18 kilometre uzaklıkta olan, bin 227 metre uzunluğundaki Budi Kayak Merkezi'nde, 600 kişilik bir adet teleski, 1 adet de alt istasyon binası bulunuyor. Kar kalınlığının 1-2 metre olduğu, orta ve zor pistlere sahip merkezde sezon, Aralık ayında başlayıp, Nisan ayında sona eriyor.

Bingöl'e 25 kilometre uzaklıktaki Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi'nde 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski kayakseverlere hizmet veriyor. Bir kayak evinin bulunduğu merkezde, acemi ve ileri düzey kayakçılar için 1 kilometrelik bir pist bulunuyor.

Bolkar Kayak Merkezi, Erzincan'a 40 kilometre mesafede bulunuyor. Bin 50 metre uzunluğundaki kayak merkezinde kar kalınlığı 60-100 santimetre civarlarında seyrederken, Aralık ayında başlayan sezon, Nisan ayında sona eriyor. Bin 200 kişilik teleski, 300 metre uzunluğunda ''baby-lift'' bulunan merkezde bin 100 metre uzunluğundaki pist, orta ve zor düzeydeki kayakçılara hizmet veriyor.
 

Zigana, Elmadağ, Saklıkent, Bozdağ

Gümüşhane'nin Kalkanlı ilçesi Torul köyünde yer alan Zigana Kış Turizm Merkezi, Trabzon'da bulunan en yakın havaalanına 60 kilometre, en yakın kent merkezi Gümüşhane'ye ise 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Rakımı bin 850-2 bin 200 metreler arasında değişen kayak merkezinde sezon 15 Aralık'ta başlayıp, 15 Nisan'da sona eriyor. Kar kalınlığının 1-1,5 metreler arasında değiştiği, 15 hektarlık alanda 1 adet teleski, 1 adet de ''babylift'' yer alıyor.

Ankara'ya 41 kilometre uzaklıktaki Elmadağ'da kayak sezonu Ocak ayında başlıyor, Mart ayında bitiyor. ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nin tesislerinin yanı sıra, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne (GSGM) bir kayak evinin de yer aldığı merkezde, kar kalınlığı 30-60 santimetre arasında değişiyor.

Akdeniz Bölgesi'nde Antalya'nın batısındaki Beydağları üzerinde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu konumu nedeniyle bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden biri olan merkezde, 240 ve 340 kişi kapasiteli 2 adet teleski hizmet veriyor. Kolay ve orta olmak üzere iki adet pisti bulunan Saklıkent Kayak Merkezi'nde kayak mevsimi kısa sürüyor, kar kalınlığı ise 50-100 santimetreyi buluyor.

İzmir'e 110 kilometre uzaklıktaki Bozdağ Kayak Merkezi'nin kayak alanları, bin 700-2 bin 157 metreler arasında değişiyor. Kuzey yamaçları Alp disiplinine uygun olan kayak merkezinde 3 adet mekanik tesis bulunuyor. Aralık ayında başlayıp, Mart ayında sona eren sezonda kar kalınlığı 80-120 santimetreler arasında değişiyor.
 

Artvin, Hasandağı, Kop, Ladik, Kartepe

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Artvin Kayak Merkezi, Genya Dağları'nda yer alıyor. En yakın havaalanı olan Trabzon'a 3 saat, Gürcistan'ın Batum kentine 1,5 saat uzaklıkta bulunan merkez, Artvin'e de 17 kilometre mesafede yer alıyor. Rakımı bin 730-2 bin 47 metreler arasında değişen Artvin Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 2,5 metreyi bulurken, Aralık'ta başlayan sezon Nisan'da sona eriyor. Alp ve Kuzey disiplinlerine uygun olan merkezde 1 adet teleski yer alıyor.

İç Anadolu Bölgesi'nde Aksaray ilinin güneyinde, Hasan Dağı eteklerinde yer alan Hasandağı Kış Turizm Merkezi, en yakın havaalanı Ankara Esenboğa'ya 280 kilometre uzaklıkta yer alıyor. En yakın kent merkezi Aksaray'a 35 kilometre mesafede bulunan merkezin rakımı 2 bin 700 metreyi bulurken, bin 590 hektarlık kayak alanında her seviyeye uygun pistler bulunuyor.

Karadeniz Bölgesi'nde Bayburt'ta Erzurum ovası üzerinde bulunan Kop Dağı Kış Turizm Merkezi, en yakın havaalanı olan Erzurum'a 85, en yakın kent merkezi Bayburt'a da 33 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Rakımı 2 bin 600 metre olan 346 hektarlık kayak alanında, 1 adet teleski, 2 adet ''babylift'' yer alıyor.

Orta Karadeniz Bölgesi'nde, Samsun'un güneyinde yer alan Ladik-Akdağ Kış Turizm Merkezi, en yakın havaalanı olan Samsun'a 85 kilometre, en yakın kent merkezi Ladik'e 7 kilometre mesafede bulunuyor. Rakımı bin 400 ila bin 800 metreler arasında değişen merkezde sezon uzunluğu 4 ay sürüyor.

İzmit'in güneybatısında Maşukiye ilçesinin kuzeyinde yer alan Kartepe Kış Turizm Merkezi, kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta olup, rakımı 1600 metreyi buluyor. ''Snowboard'' yapılabilen merkezde, 1 adet telesiyej, 1 adet teleski bulunuyor.