'Kızıldere onurdur'

78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, yönetmen Sırrı Süreyya Önder, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda aydın, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi "Direnişin ve Dayanışmanın Tarihi Onurumuzdur" pankartının arkasında bir araya gelerek, Kızıldere'de katledilen devrimci önder Mahir Çayan ve arkadaşlarını andı.

30 Mart 2011 Çarşamba, 15:06
Abone Ol google-news

Taksim Meydanı’nda bir araya gelen grup, dev bir Mahir Çayan posteri ve “Kızıldere onurdur, onuruna sahip çık”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş” sloganlarıyla Galatasaray’a dek yürüdü. Kızıldere’de katledilenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup adına hazırlanan açıklamayı okuyan İlknur Birol,“Onlar, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamını engellemek için NATO’nun Ünye Radar Üssü’nde görevli üç teknisyeni kaçırmışlardı. Niksar’ın Kızıldere Köyü’nde kuşatıldıkları kerpiç bir evde vahşice öldürüldüler. Katliamı gerçekleştirilen devlet görevlileri hızla yükseldiler. Türkiye’nin adaletsiz, zorba, soyguncu düzeninin sembolleri oldular” dedi.

Kızıldere’nin devrimci dayanışması olduğunu, iktidarın tüm devrimci değerlere saldırdığı bugünlerde, tarihe sahip çıktıklarını vurgulayan Birol, şöyle devam etti: “Bu devrimci tarihi yaratanların, devrimci önderlerin Mahir’in, Deniz’in ve mücadeleci arkadaşlarının ‘darbeci, Ergenekoncu’ suçlamalarına maruz bırakılmalarına, devrimci mücadele tarihinin egemenlerin eliyle kirletilmek istenmesine karşı, hep birlikte, tarihimiz onurumuzdur diyoruz. Mahir’lerin şahsında, faşizme boyun eğmeyeceğimizi, bu insanlık düşmanı kapitalist düzeni tarihin çöplüğüne göndermek için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Eylemin sonunda, müzisyenler İlkay Akkaya ve Pınar Sağ, katılımcılarla birlikte Kızıldere Marşı’nı okudu. İlknur Birol, Celalettin Can, Sema Solaklı, Abdullah Öztürey, Hikmet Yıldırım ve Hüseyin Atalay’ın da aralarında bulunduğu yürüyüş komitesi üyeleri, BDP’nin Gezi Parkı’ndaki eylem çadırını ziyaret ettiler.

(Fotoğraf: UĞUR DEMİR)