'Kokan AKP'nin belediyecilik anlayışıdır' diyen Kadıköy, Kurbağalıdere için yürüyecek

Kadıköy’ün bitmeyen sorunu Kurbağalıdere’nin yüzeyinde gri renkli baloncuklar görülüyor... Kadıköy Halkı, yıllardır ıslah çalışmaları tamamlanmayan ve zehir saçan dere için harekete geçerek eylem kararı aldı.

29 Temmuz 2015 Çarşamba, 14:53
Abone Ol google-news
Yıllardır ıslah çalışmaları bir türlü tamamlanamayan ve her geçen gün siyaha boyanarak adeta köpürmeye başlayan Kurbağalıdere için Kadıköy Kent Dayanışması tarafından yapılan çağrıda, Kurbağalıdere'nin çevresindeki tüm canlıları ve Marmara Denizi'ni zehirlediği belirtilerek “ Kokan sadece Kurbağalıdere değil, AKP'nin belediyecilik anlayışıdır" denildi.

“İBB, bu projeyi meslek odaları ve bilim insanlarına danışarak, halkın sağlığına ve kentin geleceğine en uygun çözümle birlikte, hızlı bir şekilde hayata geçirmelidir" denilen açıklamada: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ıslah projesinin teknik anlamda hatalı olduğu hatırlatılarak, Kadıköylülerin Kurbağalıdere'nin artık zehir değil, temiz akması için eylem yapacakları belirtildi. 

"HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ"

30 Temmuz Perşembe günü saat: 19.00'da Yoğurtçu Parkı'ndan başlayacak yürüyüşle ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköylülerin kentine sahip çıkan bir kültürü olduğunun altını çizdiği açıklamasında: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları hızlandırarak derenin ıslah çalışmalarını bir an önce bitirmesini istiyoruz. Bizlerde elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

"MARMARA CİDDİ TEHLİKE ALTINDA"

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Temmuz ayı başında konuyu İstanbul Büyükşehir Meclisine taşımış ve yaptığı gündem dışı konuşmasında: 3 yıl önce İSKİ tarafından Kurbağalıdere'de başlatılan ıslah çalışmalarının yanlış başlatılmasından dolayı tüm kanalizasyon sularının Marmara Denizine akarak ciddi bir tehlike oluşturduğunu ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin konuya acilen el atması gerektiğini istemiş, çalışmaların uzamasındaki nedeninde Kadıköylülerin AKP' ye oy vermemeleri olduğunu düşündüğünü söylemişti. Hatta İBB Başkanı Kadir Topbaş'ı Meclise şikayet ederek konuşmasını şöyle sürdürmüştü:

“KUTUPLAŞMANIN KALDIRILMASI GEREKİR"

“AK Parti seçim döneminde yaptıkları metro, köprü ve yollarla övünüyordu. 3,5 kilometrelik dere ıslah hattı ise 3 yıldır hala bitirilemedi. Biz bu kirliliği yaşamak zorunda değiliz. Kadıköy bürokratlar tarafından özellikle ihmal edilip, yapılmıyor. Bu nedenle çalışmaların özellikle böyle bırakıldığını düşünmeye başladım. Bu meclisin bu duruma el atması gerekiyor. Çok basit bir sorun. Çok yavaş bir çalışma sürüyor. Geçen sene Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile görüştüm ciddi şekilde ilgileneceğini söyledi ama gerisi gelmedi. Genel sekreterle de görüştüm sonra bir daha ilgilenmedi. Bu şekilde giderse emin olun bu çalışma seneye de bitmez. Dereden vazgeçtik, en azından bu kanalizasyon sıkıntısından kurtulalım. Kadıköylüler kasıtlı yapılmadığını düşünüyorlar. Ben geçen seneye kadar böyle düşünmüyordum, artık düşünmeye başladım. Toplumdaki bu kutuplaşmanın kaldırılması gerektiğine inanan bir insan olarak gelin hep birlikte bu sorunu çözelim istiyorum"

Başkan Aykurt Nuhoğlu'nun ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Abübekir Taşyürek ise, Kurbağalıdere'deki çalışmaların sürdüğünü savunarak, "Özel aksayan bir şey varsa, AK Parti olarak ilgileneceğimizi ve gereğinin yapılması noktasında çalışma yapacağımızı bu vesileyle belirtmek istiyorumö diyerek konunun takipçisi olacaklarını söylemişti. İBB Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Ahmet Selamet'te kürsüden" Bu sadece Kadıköy'ün değil, İstanbul'un sorunu. İnşallah çalışmalar hızlanır, Başkanımızda mutlu olur" diyerek temennisini iletmişti.

“AK PARTİ VE TOPBAŞ İYİ NİYETLİ DEĞİLLER"

Kurbağalıdere'nin akıbetiyle ilgili Doğan Haber Ajansı'na çok özel açıklamalarda bulunan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “ AK Parti'nin en iddialı olduğu şey inşaat, hep sürekli yaptıkları inşatlarla övünüyorlar. Şurada 3,5 kilometrelik bir yeri 3 sene içerisinde bitiremeyen bir yapı insanda kuşku uyandırmaz mı? Böyle bir inşaat 7-8 ay içinde çok rahat bitebilir. Proje baştan iyi planlansaydı bir damla kanalizasyon dahi o dereye akmadan önlenir, insanlar dahi kanalizasyonların bay pas edildiğini dahi anlamazlardı. Hatta bizim mühendis arkadaşlarımızla beraber koordineli yapsalar şu an mevcut sistemde kendi içinde temizlenmesini sağlayacak şekilde Marmara denizine kolektörle temiz su akıtılarak akış sağlanabilir. Biraz iletişim ve koordinasyona açık olacaklar. Açık değiller, tamamen kapalılar. Kadıköy'e karşıda bence iyi niyetli değiller.

"KURBAĞALIDERE'NİN ARDINDA KADIKÖYDEN OY ALAMAMAK YATIYOR"

Geçen sene Kurbağalıdere'nin acilen yapılması gerekli olan ıslah çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüştüklerini ama bu güne kadar her hangi bir geri dönüşüm olmadığına tekrar değinen Nuhoğlu,ö İnsan sağlığına ciddi tehlike oluşturan bu konunun ardında Kadıköy'den oy alamamanın yattığını düşünüyoruz. Kadıköy şu an size oy vermemiş olabilir ama gelecekte verebilir. Tabii ki çalışır ve başarılı olursanız"

“BİZİ KARŞILARINDA BULURLAR"

Süreç içerisinde Validebağ, Haydarpaşa, Kalamış gibi daha birçok sorunun olacağını ve bu sorunların ancak uzlaşarak çözülebileceğine inandıklarını belirten Nuhoğlu,ö Türk toplumunu ilgilendiren çevre, doğa gibi ortak sorunlarda uzlaşamazsak ve sürekli Ankara'dan burayı yeşil yol yapacağım, burasını maden yapacağım deyip vatandaşlarla çatışma politikalarını devam ettirirlerse o zaman bizi karşılarında bulurlar. Bu konuda net ve tavırlıyız. Yani biz vatandaşların onayını almadan bu projelerin yapılmasından yana değiliz. Çünkü mülkün sahibi vatandaş" dedi.

"ULUSLARARASI KAMUOYU OLUŞTURACAĞIZ"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ıslah çalışmaları sürdürülen Kurbağalıdere sürecinin uzaması noktasında nasıl bir tavır içersine gireceklerinden de bahseden Başkan Aykurt Nuhoğlu, Konuyu mümkün olduğunca kamuoyuyla paylaşacaklarını ve kamuoyu oluşturacaklarını, hatta uluslar arası kamuoyu oluşturmaya kadar gideceklerini ifade etti.

"ÖNLEM ALINMAZSA SONUÇLARI AĞIR OLACAK"

Kurbağalıdere'den denize akan kanalizasyon suları nedeniyle, Kadıköy sahillerinin son yıllardaki en büyük kirliliğini yaşadığının altını çizen Nuhoğlu, düzenli olarak yaptırdıkları tahlil sonuçlarına göre koli basili oranı olması gereken seviyenin oldukça üzerinde olduğuna işaret ederek, çok ciddi tehlike içerisinde olunduğuna, önlem alınmadığı takdirde sonuçlarının da çok ağır olacağına vurgu yaptı.

Kadıköy'de 7 ayrı yerden alınan örneklerden elde edilen sonuçlara göre 6 bölgede denize girmek son derece tehlikeli. Tahlil sonuçlarına göre sınır değeri azami 100 olması gereken E.Coli Sayımı Caddebostan plajında 150, Moda deniz Kulübünde 190, Fenerbahçe Burnunda 1.500, Kalamış Marina'da 2.200, Yoğurtçu Parlı bitiminde ise 3.900.

Tahlillerde özellikle Fenerbahçe Burnu, Kalamış Marina ve Yoğurrtçu Parkı'nda ayrıca denizde hiç olmaması gereken ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan diğer bakteri gurupları da (Fekal Streptokok) tespit edilmesi, Marmara denizindeki tehlikenin bir başka boyutunu da ortaya çıkarmış oluyor.