Konsolosluk önündeki gruba polis müdahalesi

İsrail Başkonsolosluğu’nun bulunduğu plazaya taş, havai fişek, maytap atan ve içeri girmeye çalışan göstericilere polis tazyikli su ile müdahale etti.

20 Temmuz 2014 Pazar, 09:55
Abone Ol google-news


Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu önünde İsrail'in Gazze'ye yaptığı operasyonları protesto etmek için bu gece de yüzlerce eylemci toplandı. Gruptakiler İsrail aleyhine sloganlar attı ve Filistin bayrakları açtı. Alandaki otobüsten kalabalığa seslenen İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "Dünyada devletlerin sınırları bellidir İsrail dünyada sınırları olmayan tek yerdir. Biz buna siyonizm diyoruz. Siyonizm bir terör örgütüdür. Bir devlet değildir. Siyonist terör örgütüyle irtibatı tespit edilen kim olursa olsun, bir gün mahkeme önüne çıkacak ve terör örgütüne üyelikten yargılanacaktır" dedi.

HAVAİ FİŞEK VE TAŞ ATAN GÖSTERİCİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Konuşmanın ardından saat 02.00 sıralarında kalabalık gruptan bazıları başkonsolosluğun bulunduğu plazaya havai fişek, taş ve maytap atmaya başladı. Motosiklet üzerinde iki kişinin de binaya doğru havai fişek attıktan sonra oradan uzaklaşmaları da dikkat çekti.
Bazı göstericiler de polis bariyerlerini ve duvarı aşıp içeri girmeye çalıştı. Bunun üzerine plaza önünde hazır bekletilen çevik kuvvet ekipleri TOMA ile tazyikli su sıkarak göstericilere müdahale etti. Müdahalenin ardından bir süre taş atmaya ve maytap atmaya devam eden grup daha sonra olay yerinden uzaklaştı. İlerleyen saatlerde sayıları azalan kalabalığın arasından birkaç kişi polislere taş atmak isteyince gruptakiler tarafından müdahale edildi. Grubun alandaki bekleyişi sürüyor.