Köylülerden taş ocağı protestosu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup vatandaş, köylerinde bulunan taş ocaklarının kapatılmasını istedi.

10 Nisan 2011 Pazar, 14:16
Abone Ol google-news

İlçeye bağlı, 143 hanenin bulunduğu ve yaklaşık 450 kişinin yaşadığı Çamlık köyünde toplanan bir grup vatandaş, köylerinde ve çevresinde bulunan taş ocaklarının kapatılmasını talep etti.
Çamlık Köyü Muhtarı İsmail Çat, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki taş ocaklarının tarım arazilerine yakınlığı nedeniyle sıkıntı yarattığını söyledi.

Taş ocaklarının köydeki turizm faaliyetlerine zarar verdiğini ifade eden Çat, ''Bunların yanı sıra arıcılıkta büyük zarar görüyor. Pazar günleri de çalışıldığı için köylüler gürültüden rahatsız. Tarım arazilerinin içinde taş ocaklarının atıkları ve ocaklarda kullanılan araçların eski lastikleri var. İlgili kurumlarla yazışmalar yaptık ancak bir sonuç alamadık'' dedi.

Çevreci Ayhan Eyikocak da köyde bulunan taş ocağının yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle 1 yıl önce kapatıldığını, ancak 5 ay sonra yeniden ruhsat alarak faaliyete geçtiğini anlatarak, şöyle konuştu:

''Bu süreçten sonra biz çeşitli yazışmalar yaptık ancak sonuç alamadık. Bölge çok zengin bitki ve doğa dokusuna sahip. Bu taş ocağı zeytincilik, arıcılık, turizm gibi köyümüzün gelir kaynağı olan unsurlara olduğu kadar bitki, yabani hayvan, kuş ve börtü böceklerden oluşan tüm doğal yapıya da geri dönülmez bir biçimde zarar vermektedir. Özellikle yerleşim alanlarında yaratılan görüntü kirliliği ve gürültüyü de gözardı etmemek gerekir. Bölgemiz, zengin bitki örtüsü ile şifalı suyu, tükenmekte olan endemik, korunması gereken eczacılıkta kullanılan bitkilerin yaşam alanıdır.''

Fatma Keskin isimli köylü de yaşadıkları yerde taş ocağı istemediklerini, ocakların bölgedeki zeytin ağaçlarına büyük zarar verdiğini söyledi.