Krize karşı yeni önlem

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, ekonomik krize karşı yeni önlemler paketini bugün mecliste açıkladı. 11 milyar Avro'luk kredi çıkartılacağını belirten İspanya Başkanı bu paranın 2008 yılı bütçesinden karşılanacağını söyledi.

27 Kasım 2008 Perşembe, 17:04
Abone Ol google-news

İspanya'da ekonomiyi canladırma ve işten çıkarılmaları durdurmak için başta belediyeler olmak üzere toplam 11 milyar Avro'luk kredi çıkarılacağını duyuran İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Bakanlar Kurulu toplantısında bu olağanüstü kredinin onaylanacağını ve paranın 2008 yılı bütçesinden karşılanacağını belirtti.

İspanya Başbakanı, bu 11 milyar Avro'nun 8 milyar Avro'sunun acil olarak yerel yönetimlerde kurulacak Kamu Yatırımı Olağanüstü Fonu'na aktarılacağını ve bununla 2009 yılında 200 bin kişiye iş yaratmanın hedeflendiğini ifade etti.

Zapatero, açıkladığı kredinin 800 milyon Avro'sunun otomobil sektöründe, 600 milyon Avro'sunun çevre sektöründe, 500 milyon Avro'sunun AR-GE çalışmalarında, 120 milyon Avro'sunun konut rehabilitasyonunda, 30 milyon Avro'sunun turizm sektöründe ve 400 milyon Avro'sunun özerk yönetimlerin ihtiyaçlarına göre dağıtılacağını kaydetti.

Bu arada meclisteki görüşmelerde ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) lideri Mariano Rajoy, bu zamana kadar İspanya'nın ciddi ekonomik krizde olduğunu inkar ettiği ve her seferinde bu son demesine rağmen daha sonra yeni önlemler aldığı gerekçeleriyle Zapatero'yu eleştirdi.