'Kürt sorunu çözmenin yöntemi demokratik anayasa'

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Kürt sorunun, barışçıl yollarla çözülmesinin bütün koşullarının olgunlaştığını belirterek, ''Kürt sorununu, demokratik yollarla çözmenin kolay yöntemi var; demokratik bir Anayasa yapmaktır'' dedi.

17 Mart 2011 Perşembe, 13:43
Abone Ol google-news

BDP Şırnak il örgütünce Cumhuriyet Meydanı'nda Nevruz kutlaması etkinliği düzenlendi. Nevruz ateşini, Kışanak, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk yaktı.

Kışanak, burada yaptığı konuşmada, bütün engellere rağmen özgürlükten vazgeçmediklerini ifade ederek, ''Şimdi bu meydanları özgürleştiren Kürt halkı, şimdi de bu meydanlarda çözümün yol haritasını çözecek. Nevruz meydanı, artık çözüm meydanıdır. Biz, demokratik siyaseti savunanlar, demokratik ulusu birlikte yaşamayı, eşitliği ve kardeşliği savunanlar, inanıyoruz bu ülkeye bir gün ama bir gün mutlaka özgürlüğü, barışı ve kardeşliği getireceğiz. Kürt sorununun barışçıl çözümünün, artık bütün koşulları olgunlaşmıştır. Buna karşı direnleneler tarih karşısında, halkımız karşısında mahkum olacak ve yenileceklerdir'' diye konuştu.

''Kürt sorununu, demokratik yollarla çözmenin çok kolay yöntemi var; demokratik bir anayasa yapmaktır'' diyen Kışanak, şöyle devam etti:

''Şimdiye kadar bu anayasalarda bizi yok saydılar. Dilimizi, kimliğimizi ve kültürümüzü inkar ettiler. Şimdi artık demokratik bir anayasa yapmanın zamanı geldi. Biz, tekçi zihniyetin reddedildiği, tüm inançları güvence altına alacak bir anayasa istiyoruz. Bizi de kabul eden, bizi eşit yurttaş sayan bir anayasa istiyoruz. Biz Kürt halkı, bu özgürlük mücadelesi verenler, anadilimiz önündeki bütün engellerin kaldırmasını istiyoruz. Anadilde eğitim, anadilde kamusal hayat istiyoruz. Anayasa bunu güvence altına almalı. Biz Kürt halkı artık, kendimizi yönetmek istiyoruz, demokratik özerklik istiyoruz. Demokratik bir anayasa, demokratik özerklik, demokratik cumhuriyet ve demokratik özerk Kürdistan güvence altına alınmalı.''
Etkinlik mahalli sanatçıların konseriyle sürüyor.