"Kürt sorunu ile PKK sorununu hala birbirinden ayıramadık"

Şehit Aileleri Federasyonu Genel Başkanı Hamit Köse, son yaşanan terör olaylarını ile referandumun doğu ve güneydoğudaki yansımalarını değerlendirdi.

18 Eylül 2010 Cumartesi, 07:27
Abone Ol google-news

Şehit Aileleri Federasyonu Genel Başkanı Hamit Köse, doğu ve güneydoğuda referanduma katılım oranının düşük seviyede kaldığını ancak referandumdan bir gün sonra Hakkari'de öldürülen teröristlerin cenaze törenlerine katılanların sayısının 10 binlere ulaştığını ifade ederek tepki gösterdi. Köse, " Bu devletin ve hükümetin acizliğidir. Bugün Silivri'de yatanlar için ihtilale teşebbüs falcılığında bulunanlar, göz önündeki terör suçları için kılını bile kıpırdatmıyor" dedi.

Köse, son yaşanan terör olaylarını ile referandumun doğu ve güneydoğudaki yansımalarını değerlendirdi. Köse, Hakkari'de toplam seçmen sayısının 128 bin 457 sandık başına giden kişi sayısının ise 10 bin 512 olarak gerçekleştiğini ifade ederek referandumdan bir gün sonra, çatışma sırasında öldürülen bir PKK'lının cenaze törenine katılımın 40 bin kişi düzeyinde olduğunu dile getirerek, bu yaşananların hükümetin suçu olduğunu belirtti.

"Sivil toplum devlete baş kaldırıyor"

Köse, Doğu ve Güneydoğuda yaşanan terör olaylarının devletin ve hükümetin acizliğinden kaynaklandığını savunarak, o bölgede PKK'nın insanlara baskı uyguladığını dile getirdi.Köse: "Orada PKK baskı yaparak insanları mağdur ediyor. Kürt sorunu ile PKK sorununu hala birbirinden ayıramadık. Hükümet, halkın can güvenliğini sağlayamadığı için onlar gönüllüde olsa gönülsüzde olsa sandığı boykot edip onun yerine terörist cenazesine gitmek zorunda kalıyor" dedi.

Bölgede, terör örgütünün yanında yer almayan kişilere PKK tarafından saldırıldığını ifade eden Köse, "Başta bunları devlete isyana teşvik eden Belediye başkanları ve parlamentodaki yetkililere devlet gerekli cezayı vermelidir. Bu yaşananlar, sivil toplumun devlete karşı isyanıdır. Bu isyan ve önderlerini devlet ciddi bir şekilde cezalandırmalıdır. Bugün Silivri'deki yatanlar için ihtilale teşebbüs ettiklerini belirterek falcılık yapan kişiler öbür taraftan biz devletimizi kuracağız diye bölücülük yapanlara ülkede terör estirenlere sesini çıkarmıyor" dedi. Köse, hükümeti aciz davranmakla suçlayarak, şöyle konuştu:

"Siyasetçiler halkı provoke ederek isyana hazırlıyor. Bunun önderliğini yapan kişilere devle gerekli cezayı vermezse bu sorun büyür. Unutulmamalıdır ki yılanın başı küçükken ezilmediği sürece, bu iş devam edecektir. Önceden adadaki hainin adı bile anılmazken şimdi mevcut hükümet ve yandaşları adadaki hain ile pazarlık durumuna geçti. Bu vatanımıza da bayrağımıza da ihanettir."