Kuzey Kore: ABD'yi vurabilecek füzelerimiz var

Kuzey Kore, ABD topraklarına ulaşabilecek füzelere sahip olduğunu bildirdi.

09 Ekim 2012 Salı, 09:10
Abone Ol google-news

Milli Savunma Komisyonu sözcüsü, Kuzey Kore haber ajansına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin, ABD'ye ulaşabilecek stratejik füzelere sahip olduğunu belirtti.

Sözcü, "Japonya, Guam ve Amerikan ana karasındaki Amerikan üslerinin Kuzey Kore Halk Ordusu'nun ve özel operasyon kuvvetlerinin vuruş menzilinde olduğunu" vurguladı.
Kuzey Kore'nin "nükleere karşı nükleer, füzeye karşı füzeyle" karşılık verecek güçte olduğunu belirten sözcü, ABD ve Güney Kore arasında imzalanan anlaşmanın "Kore yarımadasında savaş çıkarmayı amaçlayan komplonun bir parçası" olduğunu ifade etti.

Güney Kore, önceki gün ABD ile balistik füzelerinin menzilini üç katına çıkarma konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

İki ülke arasında daha önce imzalanan bir anlaşmayla füzelerin menzili 300 kilometreyle sınırlandırılmıştı. Yeni anlaşmayla menzil 800 kilometreye çıkarılacak. Güney Kore'de 28 bin 500 askeri bulunan ABD, bir savaş durumunda nükleer bir "şemsiye" garantisi veriyor, Güney Kore de buna karşılık balistik füzelerinin kapasitesini sınırlandırmayı kabul ediyor.

Kuzey ve Güney Kore, 1950-53 Kore Savaşı'nın barış anlaşması yerine ateşkesle sonlanması nedeniyle hala teknik olarak savaş halinde bulunuyor.