Latin Amerika'da gerginlik tırmanıyor

Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in olası bir savaş için ordunun hazır olmasını talep etmesinin ardından, konuyu uluslararası arenaya taşıyacağını açıkladı.

09 Kasım 2009 Pazartesi, 11:06
Abone Ol google-news

Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Venezuela hükümetinin telaffuz ettiği savaş tehdidini dikkate alan Kolombiya hükümetinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile Amerikan Devletleri Örgütü'ne (OAS) gitmeyi düşündüğünü söyledi.

Kolombiya, ayrıca Venezuela'ya, aralarındaki diplomatik gerilime karşı samimi bir diyalog çağrısında bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'nin Venezuela-Kolombiya savaşını kışkırtabileceğini belirtmiş, ordu komutanlarından olası bir savaş için her zaman hazır durumda olmalarını istemişti. Chavez, "Savaşı önlemenin en iyi yolu, ona hazır olmaktır" demişti.
Chavez, Bogota ile Washington arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşmasıyla Kolombiya'nın Amerikan güçleri için ülkesinde daha fazla üs olanakları sağlamasının bölgesel istikrarı tehdit ettiğini savunuyor.

Washington yönetimi, Uribe'yi, Chavez ve Kolombiya ile sınırı olan Ekvador'un Devlet Başkanı Rafael Correa gibi diğer sosyalist liderlere karşı tampon olarak görüyor.