Lavrov: Rusya, Suriye'ye sattığı silahları gizlemiyor!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'ye sattıkları silahları gizlemediklerini ve satışın daha önceki anlaşmalar çerçevesinde olduğunu söyledi.

17 Mayıs 2013 Cuma, 15:29
Abone Ol google-news

Rusya'nın Suriye'ye geliştirilmiş "Yakhont" füzeleri sattığı iddialarına ilişkin konuşan Lavrov, "Rusya'nın Suriye'ye yasaklı teknoloji satmadığını ve önceki anlaşmalar çerçevesinde sattığı silahları da gizlemediğini" belirtti.

Rusya'da bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Lavrov, Suriye'ye, uluslararası anlaşmalara sadık kalınarak gönderilen bu silahların savunma amaçlı olduğunu ileri sürdü.

Suriye konferansı BM himayesinde olmalı

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye için düzenlenecek uluslararası konferansın Birleşmiş Milletler himayesinde yapılması gerektiğini söyledi.

Rusya'nın, Suriye'deki krizin dışarıdan müdahale olmadan çözülmesi konusunda BM ile hemfikir olduğunu vurgulayan Lavrov, Suriye konferansının BM himayesinde yapılması gerektiğini kaydetti.

Suriye krizinin çözümünün ancak ülkedeki bütün tarafların iştiraki ile dış müdahale olmadan çözülebileceğinin altını çizen Lavrov, bu sorunun çözülmesinin "sadece Suriye için değil, bölge için ve uluslararası toplumun gelecekteki krizlere müdahalesi konusunda önemli" olduğunu belirtti.

Suriye konferansına ilişkin çözülmesi gereken birçok konunun olduğunu ve özellikle Suriye içerisinden ve yabancı ülkelerden katılım konularının halledilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, "Suriye konferansının BM himayesinde çağrılmasını istiyoruz" diye konuştu.

İran ve Suudi Arabistan'ın konferansa katılması

Suriye'deki güçlerden hangilerinin bu konferansa katılmaya hazır olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Lavrov, konferansa katılacak ülkelerin de tespitine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Suriye'ye komşu bütün ülkelerin davet edilmesi gerektiğine dikkati çeken Lavrov, daha önceki görüşmeye çağrılmayan İran ve Suudi Arabistan'ın da konferansa çağrılması gerektiğini söyledi.

New York Times: Rusya Beşar Esad'a füze gönderdi

ABD'nin etkin gazetelerinden New York Times, Rusya'nın Beşar Esed rejimine destek vermek için savaş gemilerine karşı etkili olan gelişmiş füze gönderdiği iddialarına yer verdi.

Gazete, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya'nın Yakhonts isimli füzelere gelişmiş radar sistemleri de takarak füzelerin etkinliğini artırdığını bildirdi.

Haberde Yakhonts füzelerinin uluslararası toplumun muhaliflere yardım ulaştırmasını ya da uçuşa yasak bölge oluşturulması çabalarını engelleyebilecek etkinlikte olduğu kaydedildi.
6.70 metre uzunluğunda ve 290 km menzilli füze sistemlerinin taşınabilir özellikte olduğu ve hedef alınmasının zor olduğu vurgulandı.

Füze bataryalarının gelişmiş radar sistemleriyle donatıldığına dikkat çekilen haberde Rusya'nın daha önce gönderdiği füze sistemlerinin bu özellikte olmadığı belirtildi.

Rusya'nın Suriye'ye füze gönderdiği iddiaları sorunun çözümü için diplomatik çabaların arttığı bir dönemde gündeme geldi.

ABD ve Rusya haziran ayı başında sorunun çözümü için yeni bir konferans toplanması konusunda anlaşmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da halen Rusya'da krize çıkış yolu bulunması amacıyla Rus liderlerle görüşmeler gerçekleştiriyor.