Liderler, uluslararası anlaşmaları ele alıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, bugün 16. düzenlenen Kıbrıs müzakerelerinde buluştular. Liderler, bugünkü görüşmelerinde tarafların uluslararsı alanlarda yaptığı anlaşmaları ele alacaklar.

12 Ocak 2009 Pazartesi, 14:16
Abone Ol google-news

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 15. kez bir araya geldi.

Lefkoşa ara bölgedeki görüşmeye, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun da katılıyor.

Liderler arasında baş başa başlayan görüşme, heyetlerin katılımı ile devam edecek. ''Yönetim ve güç paylaşımı'' ana başlığı altındaki konuları müzakere etmeyi sürdüren liderler bugün, tarafların uluslararası alanda yaptığı anlaşmaları ele alacak.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Zerihoun, 5 Ocak Pazartesi günü yapılan görüşmeden sonraki açıklamasında, liderlerin, "federal hükümet ve kurucu devletler veya federal birimler arasında uyum ve işbirliği konusunda tam bir mutabakata vardıklarını, normlar hiyerarşisi konusunda da tam bir uyuma çok yaklaştığını, kalan engelleri aşmak için görüşmeye devam etme kararı aldıklarını" söylemişti.