Malatya'da film günleri başlıyor

Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali'nin konusu ''göç'' olarak belirlendi. Festival, 18-24 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenecek.

10 Kasım 2011 Perşembe, 15:57
Abone Ol google-news

Malatya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada,  festivalde ''göç'' teması ile ilgili film gösterimleri, göç sineması paneli, Almanya'ya göç üzerine kısa film gösterim ve söyleşileri ile Türk-Alman göçünün sinema sanatındaki durakları üzerine video sunumu yapılacağı bildirildi.

Almanya ve Türkiye arasında imzalanan İşçi Alımı Anlaşması'nın 50. yılında, göç olgusunun, 2. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin de ana teması olduğu belirtilen açıklamada, 1950'lerde başlayan köyden kente ve Almanya'ya kadar uzanan göçlerin festivalde düzenlenecek panelle tartışmaya açılacağı ifade edildi.

Göç üzerine film yapmış yönetmenler ile yurt dışında yaşamış ve bu olguyu tecrübe etmiş sinemacıların, ''Göç Sineması Paneli''nde bir araya geleceği vurgulanan açıklamada, Kutluğ Ataman, Ayşe Polat, Tevfik Başer ve Yrd. Doç. Dr. Özgür Yaren'in konuşmacı olarak yer alacağı panelde sinemada göçün ele alınış biçimleri ve göçün sinemacının hayatına etkilerinin tartışılacağı aktarıldı.

Mehmet Ünal'ın Malatya Uluslararası Film Festivali'ne Almanya'ya göçün farklı hallerini, biçimlerini aktardığı ''Memleket Almanya'' kısa filmiyle katıldığı belirtilen açıklamada, sanatçının filmin gösteriminden sonra seyircilerle bir de söyleşi yapacağı bildirildi.

Yönetmen ve kuratör Tuncay Kulaoğlu ve Martina Priessner'in video sunumlarında yaşanan değişimin farklı boyutlarını mercek altına aldığı, terk edilen yurt, yollarda olmak, yeni bir ülkeye varış ve sılaya geri dönüş temalarından hareket eden sunumun son 30 yılda çekilen filmlerden kesitler sunarken, Almancı kavramının geçmişte ve günümüzde algılanışı üzerine tarihsel bir yolculuğa çıkardığı ifade edildi.