Mayın temizleme görüşmeleri başladı

Milli Savunma Bakanlığı Suriye sınırındaki mayın temizleme işinin NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NAMSA) kanalı ile gerçekleştirilmesi prensipte uygun bir yöntem olarak değerlendirildiğini ve anılan kuruluşla bu yönde görüşmelere başlandığını bildirdi.

30 Haziran 2009 Salı, 06:26
Abone Ol google-news

Suriye sınırındaki mayın temizleme görüşmeleri başladı. Milli Savunma Bakanlığı, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesinin, NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NAMSA) kanalı ile gerçekleştirilmesinin prensipte uygun bir yöntem olarak değerlendirildiğini ve kuruluşla bu yönde görüşmelere başlandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili yasanın yürürlüğe girdiği hatırlatılarak "Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşlarla da koordineli olarak çalışmalara başlanmış ve mayın temizleme işinin, aynı zamanda sınır fiziki güvenlik sisteminin tesisini de kapsayacak şekilde sırasıyla hazırlık, ihale, uygulama ve tamamlama (kabul ve sertifikasyon) olmak üzere 4 aşamalı bir hizmet alımı projesi olarak, NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NAMSA) kanalı ile gerçekleştirilmesi prensipte uygun bir yöntem olarak değerlendirilmiş ve anılan kuruluşla bu yönde görüşmelere başlanmıştır" denildi.

Mayın temizleme işinin öncelikle yasadaki istisnai hükümler uyarınca Milli Savunma Bakanlığı'nca yaptırılmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, "Temizlenecek mayınlı alanların öncelik sırası, yasa uyarınca Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın mutabakatı ile belirlenecektir'' ifadesi yer aldı.