MEB'den şaka gibi 'kopya' kararı

Ortaokul 8’inci sınıf Ercan Ersel’in TEOG sınavında, sınıfın en arka sırasında oturmasına rağmen en öndeki öğrenciden kopya çektiği gerekçesiyle iptal edildi

08 Temmuz 2014 Salı, 10:02
Abone Ol google-news

Adapazarı’ndaki 17 Ağustos Orta Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Mehmet Ercan Ersel,  TEOG sınavının İngilizce testine girdi. Toplamda 6 parça olarak yapılan TEOG’un İngilizce testine giren Ersel, sınavını bitirip çıktı. Ancak sınavlar sistem tarafından okunduktan sonra gelen cevapla şaşkına döndü. Ersel’ın sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tarama sisteminden geçtikten sorna ’ikili kopya’ gerekçesiyle ’0’ olarak notlandırıldı.

İkisi de ‘sıfır’ aldı

İddialara göre Ersel’ın sınava girdiği ve 2 gözetmen öğretmenin bulunduğu sınıfta optik cevap kağıdı tarama sistemi, öğrencinin sınıfın en arkasında oturmasına rağmen en öndeki başka bir öğrenciyle doğru ve yanlış tüm cevapları aynı çıktığını belirledi.

Bunun üzerine Ersel’in sınavı ‘ikili kopya’ çektiği gerekçesiyle sistem tarafından ’0’ olarak notlandırıldı.Öğrencinin babası Mustafa Taner Ersel, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu kararın yanlış olduğunu savunarak itirazda bulundu. Ancak baba Ersel’in itirazı üzerine Bakanlık bir yazı göndererek “Ders veya derslere ait testlerde ’ikili kopya’ tespit edildiğinden adayın sınavı iptal edilmiştir” şeklinde bilgilendirmede bulundu.  Vatan gazetesinin haberine göre, 8’inci sınıf öğrencisi Mehmet Ercan Ersel’in sınava girdiği sınıfta kendisinin dışında 3 öğrencinin sınav kağıtlarına da Bakanlık tarafından ’ikili kopya’ gerekçesiyle ’0’ verildiği belirtildi.