Mehmet Haberal annesini uğurladı

İkinci Ergenekon davasında tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, dün kaybettiği annesi Medine Haberal son yolculuğuna uğurlandı. Annesinin cenazesinin ardından Mehmet Haberal'ın kaldığı evde jandarmalar nöbet tutuyor. Bu arada, Haberal'ın taziyeleri kabul ederken, asker personel tarafından "acele etmesi gerektiği" şeklinde uyarıldığı yönündeki iddiaların yanlış anlamadan kaynaklandığı bildirildi.

10 Nisan 2012 Salı, 09:16
Abone Ol google-news

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dün vefat eden annesi Medine Haberal'ın cenazesine katılması için Haberal'a 2 gün izin vermişti. Prof. Dr. Mehmet Haberal da annesinin cenaze törenine katılmak üzere sabahın erken saatlerinde Zonguldak'a geldi. Haberal Zonguldak'a ambulansla getirilirken, 25 askeri personel de kendisine eşlik etti.

Bahçelievler Mahallesi Sümbül Sokak'taki evine getirilen Haberal, burada kardeşleri Ali ve Osman Haberal ve yakınlarıyla acısını paylaştı, annesi Medine Haberal'ın naaşıyla bir süre kaldı.  CHP milletvekili Haberal, annesinin tabutunu görünce rahatsızlandı. Merdivenlerden yakınları tarafından indirilen Haberal, taziye için eve gelenlerle el sıkıştı. Bu arada, Mehmet Haberal'ı görmeye gelenlerle jandarma arasında zaman zaman arbede çıktı.

Haberal, daha sonra, Yayla Mahallesi'ndeki çalışma ofisinde bir süre dinlenmesinin ardından cenaze törenine katılmak üzere, Zonguldak Merkez Acılık Camii'ne geldi.

cenaze törenine Haberal ailesi ve yakınları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup başkanvekilleri ve çok sayıda CHP'li milletvekili de katıldı. Haberal, milletvekili seçilmesinin ardından, milletvekili arkadaşlarıyla ilk kez annesinin cenazesinde bir araya gelmiş oldu. Haberal'ın tören boyunca üzgün olduğu görüldü.

Kılıçdaroğlu ve Baykal'ın elini tutarak sohbet etti

Medine Haberal'ın naaşı başında oğlu Mehmet Haberal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eski bakanlardan Hüsamettin Özkan ile Hikmet Çetin, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve diğer milletvekilleriyle birlikte saf tuttu. Kılıçdaroğlu bu sırada Haberal'a bizzat başsağlığı dileklerini iletti. Helallik istenmesinin ardından Medine Haberal'ın cenaze namazı kılındı.

Haberal cenaze namazının ardından, annesinin naaşı başında bir süre Kılıçdaroğlu ve Baykal ile sohbet etti. Haberal'ın sohbet sırasında bir eliyle Kılıçdaroğlu'nun, diğer eliyle de Baykal'ın elini tutması dikkat çekti. Daha sonra Medine Haberal'ın naaşı omuzlara alınarak cami avlusundan dışarıya çıkarıldı. Medine Haberal'ın naaşı aile mezarlığında toprağa verildi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal da jandarma eşliğinde cenaze töreninden ayrıldı. Haberal daha sonra Yayla Mahallesi'ndeki çalışma ofisine geçti. Annesinin cenazesine katılmak üzere 2 gün izin verilen Haberal, bu akşamı da Zonguldak'ta geçirecek.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada, "Bir insan nasıl olur da annesinden helallik ister fakat buna engel olunur. Bunu kabul etmek mümkün değil. Hiçbir vicdan bunu kabul etmez. Yasa çıkaracaklardı, yasa bile çıkarılmadı. Dolayısıyla onun acısı çok büyük, biz de bu acıyı paylaşmak için buraya geldik. Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu daha sonra, milletvekilleriyle birlikte buradan ayrıldı.

Cenazeye yoğun katılım

Medine Haberal'ın cenaze töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. Haberal'ın ailesi, yakınları, CHP'li Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş da Medine Haberal'ı son yolculuğuna uğurlamak ve Prof. Dr. Mehmet Haberal'a başsağlığı dilemek için cenaze törenine katıldı.

Cenaze törenin yapıldığı, Merkez Acılık Camisi'nin avlusu tamamen doldu, kalabalık nedeniyle zaman zaman da izdiham yaşandı. Kalabalık cami avlusu dışına da taştı.

Askeri personeli uyardı

Mehmet Haberal, annesi Medine Haberal'ın Acılık Camisindeki cenaze töreninin ardından, kendisine refakat eten askeri personel eşliğinde Asri Mezarlığa gitti. Cenazenin defnedilmesi sırasında taziyeleri kabul eden Haberal, beraberindeki askeri personel tarafından, acele etmeleri gerektiğinin belirtilmesi üzerine, askeri personeli uyardı. Haberal, şunları söyledi:

''24 saat ben burada beklerim, hiç kimsenin kılına zarar gelmesine asla müsaade etmem. Beni mazur görün, tamam. Bakın arkadaşlar, bu insanlar buraya keyif için gelmedi. Onun için çok teşekkür ediyorum. Hiç kimsenin, sakın ola ki, böyle gelip itilip bilmem, bunu istemiyorum. Bakın bu insanlar bizim için geldi, hepsine çok teşekkür ediyorum, hepsine sonuna kadar teşekkür ediyorum. Bunlar vefa göstermiş, ben de o vefayı bilmek zorundayım. Şunu herkes çok iyi bilsin, vefa bilmezseniz sefa süremezsiniz.''

"Haberal'ın ne günahı var?"

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın annesi Medine Haberal'ın Zonguldak'taki cenaze törenine katıldı. Cenaze törenin ardından, Zonguldak Dedeman Otel'de beraberindeki milletvekilleriyle yemek yiyen Kılıçdaroğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir insanın annesi hasta olduğunda helalleşmesine izin verilemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "İnsan hakkıdır bu. Bu konuda Haberal'la ilgili parlamentoya bir teklif geldi ancak AKP yasalaştırmadı. Kendisi büyük acılar yaşıyor, hep birlikte bu acıları paylaşıyoruz. Başbakan annesiyle helalleşti, mezarı başında ağladı, herkes gördü. Haberal'ın ne günahı var yazık değil mi. İnsan vicdanı bu kadar mı körelir. Bu saatten sonra serbest bırakmışsın neye yarar" diye konuştu. Bu durumu "Silivri Toplama Kampında" yaşayan başkalarının da olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Toplumu böldürmememiz lazım, duygularımızın esiri olmamalıyız" dedi.

"Bana güç verdiniz"

Kılıçdaroğlu daha sonra eski Bakanlardan Hüsamettin Özkan ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da olmak üzere CHP'li milletvekilleriyle birlikte, Haberal'ın ikamet ettiği Pembe Köşk'e geldi. Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri burada Haberal'a başsağlığı ziyaretinde bulunurken, bir kez daha taziyelerini ilettiler. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Haberal, Kılıçdaroğlu ile milletvekili arkadaşlarını kapıya kadar uğurladı. Kılıçdaroğlu'na ziyareti nedeniyle teşekkür eden Haberal, "Beni aday gösterdiniz, Zonguldak halkı da bana sahip çıktı ve milletvekili oldum. Meydanlarda da bana sahip çıktınız. Ancak şu an tutuklu milletvekiliyim, ama her şey düzelecek. Buraya gelip acımızı paylaştınız bana güç verdiniz, sizlere çok teşekkür ediyorum" dedi.

Haberal'ın avukatından açıklama

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, yaptığı yazılı açıklamada, "Çeşitli basın yayın organlarında Mehmet Haberal'ın annesi Medine Haberal'ın cenaze töreninde taziyeleri kabul ettiği sırada, askeri personelin kendisini 'acele etmesi gerektiği' şeklinde uyarması üzerine, 'Vefa göstererek, cenaze törenine katılan kişilere nezaket gösterilmesi gerektiğini' bildirerek tepki gösterdiği ileri sürülmüştür" dedi.

Bu iddianın tamamıyla bir yanlış anlamadan kaynaklandığını bildiren Helvacı, bu uyarının Haberal'a askeri personel tarafından değil, cenaze töreni sırasında hazır bulunan aile fertleri tarafından, Haberal'ın mevcut sağlık koşulları itibariyle yorulmamasını teminen yapıldığını belirtti.