Meriç ve Tuna nehirlerinin debisi düştü

Edirne'de Meriç ve Tunca nehirlerinin debisinin düşmesi nedeniyle nehir yataklarında kum adacıkları oluştu.

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 12:10
Abone Ol google-news

Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin debisinde son günlerde düşüş yaşandığını söyledi. Meriç Nehri'nin kış aylarında ortalama 700 metreküp/saniye olan debisinin 76 metreküp/ saniyeye düştüğünü belirten Algın, "Mevsim itibarıyla yağışların azalması, Bulgaristan'daki tarım faaliyetlerinde nehir suyunun kullanılması ve barajlarda suyun tutulması nedeniyle debilerde rutin bir düşüş yaşanıyor. Nehir debilerindeki düşüşün yaz boyunca devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Algın, Meriç Nehri'nin geçmiş yıllarda yaz mevsiminde 220 metreküp/saniye olan debisinde bu yıl daha fazla düşüş yaşandığını kaydetti. Edirne'de eğimin düşük olması nedeniyle nehir yatağında kum adacıklarının oluştuğunu dile getiren Algın, "Son birkaç yıldır Meriç Nehri'nde temizlik yapıyoruz. Bu sene de kum temizliği ve yapılabilecek yerlerde kıyıda taş kaplaması yaparak kışın maksimum 1200 metreküp/saniyeye ulaşan debiye karşı hazırlık yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Meriç ve Tunca nehirlerinin debisinin düşmesi sonucu nehir yataklarının büyük bölümünde kum adacıkları oluştu. Bazı yurttaşlar, kum adacıklarında dolaşarak nehir yatağındaki şişe ve odun parçalarını topladı. Büyükbaş hayvanların da nehre girdiği görüldü.