Mersin'de lise müdür yardımcısından kız öğrencilere taciz iddiası

Mersin Yenice Şehit Hüseyin Aytürk Çok Programlı Anadolu Lisesinde Müdür Yardımcısı Yavuz G’nin kız öğrencileri birtakım yakışıksız davranışlarla taciz ettiği iddia edildi.

06 Mart 2015 Cuma, 14:09
Abone Ol google-news

MERSİN'de yaşanan Özgecan Aslan cinayetinin sonrasında ardı arkası kesilmeyen taciz haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Bu kez Yenice Şehit Hüseyin Aytürk Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin tacşiz edildiği, üstelik taciz eden kişinin de Müdür Yardımcısı Yavuz G olduğu iddia edildi.

Kız öğrencileri sık sık taciz ettiği ileri sürülen Yavuz G'nin kız öğrencileri kazan dairesine götürdüğü, sigara ikram ettiği, para teklif ederek taciz ettiği iddia edildi.

Öğrencilerin aileleri Yavuz G’nin meslekten men edilmesini istiyor.

"GERİ HİZMETE ÇEKİLİRİM, BU KADAR..."

Evrensel gazetesinden Burak Şefkat'e konuşan ve tacizle suçlanan müdür yardımcısı Yavuz G. , açıklamalarının yer aldığı habere göre “Geçen gün bir haber okudum taciz soruşturmaları geçirmiş ve taciz iddiaları doğrulanmış bir öğretmen İstanbul ’da bir okula müdür olmuş. Yani ben de soruşturma geçirsem geri hizmete çekilirim veya kurum değişikliği olur bu kadar” dedi.

"KURUM DEĞİŞİKLİĞİ OLUR O KADAR"

Yavuz G.'nin bundan sonra olabileceklere ilişkin öngörüleri ise şöyle, “Geçen gün bir haber okudum, taciz soruşturmaları geçirmiş ve taciz iddiaları doğrulanmış bir öğretmen İstanbul’da bir okula müdür olmuş. Yani ben de soruşturma geçirsem, geri hizmete çekilirim veya kurum değişikliği olur, bu kadar!” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne okuldaki görevinden istifa ettiğine dair dilekçe verdiğini söyleyen Yavuz G., “Şimdi bir hafta idari izinliyim. Daha sonra görev yeri değişikliğim yapılacak. Ben istifa ettim. Herhangi bir soruşturma başlatılmadı” dedi.

KIZ ÖĞRENCİLER TACİZİ ANLATTI

Taciz suçlamasında bulunan ve lisenin çocuk gelişimi bölümü 11. sınıfında okuyan kız öğrenci taciz olayını şöyle anlattı:

“Müdür Yardımcısı Yavuz G. daha önce birkaç defa din kültürü ve ahlak bilgisi derslerimize girmişti. Dersimize lolipop yiyerek girdi. Bize de sınıfta lolipop yememizi teklif etti. Biz ilk günden bunu yaptığı için temkinli davranıyorduk ona karşı. Geçtiğimiz cuma günü de beden eğitimi dersimizde bahçede yanımıza geldi, benim bir kız arkadaşım o gün biraz rahatsızdı. Müdür yardımcısı kız arkadaşımın yanına gelerek ‘Neyin var?’ dedi, arkadaşım da, ‘Biraz rahatsızım’ diye cevap verdi. Müdür Yardımcısı, ‘Senin ilacın bende’ diyerek karşılık verdi. Biz de arkadaşımızı odasına götürüp ilaç verecek sandık. Arkadaşım daha önce sınıftaki tavırlarından dolayı korkmuş olacak ki bizi de yanında çağırdı. Baktık ki odasına gitmiyoruz. Müdür yardımcısı bizden biraz önde yürüyordu ve kazan dairesine gidiyorduk. Ben neden kazan dairesine gittiğimizi sorunca, ‘Gelin ilaç cebimde. Birazdan görürsünüz’ şeklinde cevap verdi. Kazan dairesinde birden sigara paketini çıkardı ve sigarayı yaktı, ‘İşte senin ilacın burada, bu seni iyileştirecek’ dedi. Ardından hepimize sigara ikram etti. Biz içmedik. Sonra gözleriyle bizi taciz etmeye başladı, bir arkadaşımın göğüs kısmı hafiften açıktı ve oraya dikkatlice bakıyordu. Sonra bizim yanımızda hasta olan arkadaşımıza para teklif etti. Arkadaşım parayı almadı. Ardından Müdür Yardımcısı bizim yukarı çıkmamız gerektiğini söyledi. Biz yukarı çıktık. Hasta olan arkadaşımla Müdür Yardımcısı aşağıda birlikte kaldı. Aradan biraz vakit geçtikten sonra arkadaşım ağlayarak yukarı çıktı, ama bize hiçbir şey anlatmadı.”

"ARKADAŞIMIZIN ELİNDEKİ LİMONU ALDI, YEDİ, GERİ VERDİ"

Bakışlarıyla bizleri taciz ediyordu. İçtiğimiz çayı yudumluyordu. Bir arkadaşımız limon yiyordu, onun elindeki limonu alarak kendisi de yedi ve geri verdi. Bizim sınıfta sadece kız öğrenciler okuyor. Bir sınıf daha sadece kız öğrencilerden oluşuyor. Bu yüzden bizim sınıfa ve o sınıfa giriyordu.”

VELİLER VE MUHTAR OKULA GELDİ

Okulun bir başka öğrencisi , müdür yardımcısının kazan dairesine götürdüğü öğrencilerden birinin, olanları aynı gün kendisine anlattığını söyledi ve şunları anlattı:

“Olayı duyar duymaz çocuk gelişimi bölümü öğretmenlerine durumu haber verdim. Müdür yardımcısının odasına giden öğretmenimiz ‘Sen nasıl bir insansın, kızlara neden para teklif ettin?’ diye sordu. Ben o anda odadaydım. Öğretmenim bana odadan ayrılmamı söyledi ve ben de ayrıldım. Aradan bir süre geçtikten sonra öğretmenim yanıma gelerek müdür yardımcısının beni çağırdığını söyledi. Müdür yardımcısı bana ‘Hiçbir suçum yok’ dedi. Ben kendisine ‘Hiçbir şekilde öğrenci arkadaşlarıma sigara veremezsiniz, para veremezsiniz, cezanız neyse çekeceksiniz’ dedim. Bu esnada öğrenci arkadaşlarım ailelerine ve mahalle muhtarına haber verdi, veliler ve muhtar okula gelerek müdürle görüştü. Müdürle velilerin görüşmesi devam ederken Müdür Yardımcısı Yavuz G. bazı öğretmenlerin kontrolüyle arabasına bindirilerek okuldan uzaklaştırıldı.”

MÜDÜR YARDIMCISI: BASİRETİM BAĞLANDI

Müdür yardımcısı Yavuz G.  lolipop ve kazan dairesi iddialarını kabul etti; yanlış anlaşıldığını baisretinin bağlandığını söyledi. 'Geçtiğimiz günlerde okulda bir öğrenciye tokat attığım için yaşananların öğrenciler tarafından büyütüldü” diyen Yavuz G. olay günü okuldan gizlice çıktığını doğruladı.

"MEVLANA" LAKABI!

Öğrencilere neden sigara teklif ettiği sorusuna Yavuz G., şunları anlattı: “Sigarayı teklif ettiğim doğrudur. Basiretim bağlandı. Cuma günü namaz kıldıktan 5 dakika sonra bunlar yaşandı” dedi. Geçmişte çalıştığı okullarda öğrenciler tarafından kendisine “Mevlana” lakabı takıldığını söyleyen Yavuz G., “Ben dünyadaki misyonumu gerçekleştirmişim, bu sevgi bana yeter” diye konuştu.

"KÖTÜ BİR NİYETİM YOKTU"

Yavuz G. öğrencilerin kendi yanına geldiğini, bir arkadaşlarının hasta olduğunu, canının sıkkın olduğunu söylediklerini öne sürdü. Kazan dairesine gittiklerini kabul eden Yavuz G., “Öğrencimin canının sıkılmış olduğunu düşünerek kendisine sigara ikram ettim. Ama bunda kesinlikle kötü bir niyetim yoktu” diye konuştu.

"KADER"

Sigara teklif etmesinin yanlış anlaşılmasını “kader”e bağlayan Yavuz G., “Tedbir takdirin önüne geçmez” dedi. Öğrenciye para teklif edip etmediği sorusuna ise Yavuz G., “Evet doğrudur, kendisine aç olabileceğini düşünerek, 3 lira vermek istedim” yanıtını verdi.

"BİZİM EVE KOLİYLE LOLİPOP GELİR"

Müdür Yardımcısı Yavuz G.’nin lolipop şeker iddialarına yanıtı ise şöyle: “Bizim eve lolipop şeker kolilerle alınır. Ben de çok severim. Ama ben öğrencilere lolipop şeker ikram etmedim. Sadece bir kere öğrencinin bir tanesi lolipop şeker yiyordu, bana da ikram etti ben de yedim” dedi.