Meteoroloji uyardı

Muğla ve Antalya çevresinde kuvvetli olmak üzere Türkiye'nin büyük bir bölümünde hava yağışlı olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurttaşları sel baskınlarına karşı uyardı.

26 Ekim 2009 Pazartesi, 07:28
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgeye göre, Güney Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Denizli), Batı Akdeniz (Antalya, Burdur ve Isparta) ve sabah ilk saatlerde Edirne çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, K.Maraş, Osmaniye, Hatay) ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Adıyaman) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek.

Yağışların Muğla (Bodrum, Marmaris, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye) ve Antalya'nın kıyı kesimlerinde (Kemer, Finike, Kumluca, Kaş, Kalkan, Manavgat, Alanya, Gazipaşa) kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmezken Türkiye'nin güney, iç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara'da kuvvetlice esecek.


Meteoroloji'den uyarı

Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzey ve batısında yarın kuvvetli yağış bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''Meteorolojik uyarı''da, Doğu Akdeniz'de; Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay ve İskenderun, Doğu Anadolu Bölgesinde; Malatya, Elazığ ve Bingöl, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis ve Diyarbakır'da yağışların yarın kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Uyarıda, su baskını, ani sel, yıldırım gibi risklerin oluşabileceği bildirildi.


Muğla

Muğla'da şiddetli rüzgar ve yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Bahama bandıralı 180 metre uzunluğundaki yolcu gemisi ''Azamara Ques'', İngiliz ve Almanlardan oluşan 640 yolcusuyla Fethiye açıklarına geldi. Şiddetli rüzgar nedeniyle limana yanaşamayan geminin yolcuları, feribotlarla karaya çıkartıldı. Yolcular iskelede bekleyen otobüslerle Ölüdeniz, Kayaköy ve Dalyan'a götürüldü. Gemide kalan mürettebat da daha sonra Fethiye İskelesi'ne taşındı. Geminin akşam saatlerinde Antalya'ya gideceği öğrenildi.

Bodrum

Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede etkili olan yağış ve rüzgar nedeniyle esnaf zor anlar yaşadı. Aniden bastıran yağmur ve etkili rüzgar nedeniyle bazı restoran ve mağazaların önlerindeki kamelyalar uçtu.

Esnaf, dükkanların kapı önünde biriken suları kendi imkanlarıyla temizledi. Sahildeki bazı restoranların balkonları da su aldı. Bu arada, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki bir çöp konteyneri rüzgar nedeniyle kayarak yolun ortasına geldi. Sürücülere zor anlar yaşatan konteyner, yoldan çekildi. Öte yandan, ilçede rüzgar ve yağmurun etkisini hafifletmesinin ardından güneş yüzünü gösterdi. Muğla ve Marmaris'te ise kısa süreli yağış yaşandı.